Jak wybrać dobrą polisę ubezpieczeniową?

Porównajmy produkty kilku towarzystw. Pomyślmy, co chcemy ubezpieczyć: oprócz mieszkania, domu letniskowego, samochodu może to być garaż, piwnica, ogrodzenie, zwierzęta domowe. Można się ubezpieczyć od odpowiedzialności za szkody wyrządzone innym (np. gdy pęknięta rura zaleje sąsiada). Indywidualna polisa nie powinna dublować wspólnej, a taką, w podstawowym zakresie, wykupują spółdzielnie i wspólnoty.

Dostaniemy zniżkę, np. gdy jest monitoring w budynku

Reklama

Wysokość składki zależy od kwoty, na jaką chcemy się ubezpieczyć. Koszty polis różnych towarzystw oszacuje kalkulator na stronie: www.ipolisa.pl. Na sumę, jaką zapłacimy, wpływa też zakres ochrony przed skutkami klęsk żywiołowych. Bierzmy pod uwagę to, co nam grozi. Jeśli nie mieszkamy w górach, zrezygnujmy z ubezpieczenia od skutków lawiny – wtedy składka będzie niższa. A jeśli w podstawowym zakresie polisy nie ma ryzyka nas dotyczącego (np. powodzi, a mieszkamy na terenach zalewowych) – warto je dokupić.

Na wypłatę odszkodowania ubezpieczyciel ma 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Jeśli nie da się w tym czasie wyjaśnić okoliczności wypadku, zakład ma prawo zapłacić w terminie 14 dni od rozwiania wątpliwości. Każda firma ma listę wyłączeń – sytuacji, za które nie bierze odpowiedzialności (np. zalanie lokalu przez przeciekający dach). Warto zwrócić uwagę na limit odpowiedzialności, czyli maksymalne możliwe wypłaty: np. za utratę sprzętu elektronicznego to zwykle 60–80 proc. sumy ubezpieczenia, a w przypadku biżuterii – 40 proc.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również