Jak wymeldować męża po rozwodzie?

Czasem rozwód nie załatwia wszystkiego! Wymeldować pomoże urząd gminy albo sąd.

Na umówione spotkanie z przyjaciółką Halina K. stawiła się z torbą pełną słodyczy.

– To łapówka dla ciebie – powiedziała Marzenie bez owijania w bawełnę. – Chcę się dowiedzieć, jak ci się udało wymeldować męża po rozwodzie z twojego mieszkania.

Reklama

– Czekoladki się przydadzą, bo to dłuższa opowieść – stwierdziła Marzena. – Zacznijmy od tego, że meldunek wcale nie daje prawa do mieszkania w lokalu. W moim przypadku było tak: mieszkanie kupiłam jeszcze jako panna, więc formalnie to ja jestem jego właścicielem.

W czasie małżeństwa mąż mógł z niego swobodnie korzystać, miał też prawo się w nim zameldować. Ale po rozwodzie utracił prawo do mieszkania u mnie. Na szczęście zaraz się wyprowadził. Odczekałam kilka miesięcy i poszłam do gminy złożyć wniosek o jego wymeldowanie.

Napisałam w nim, że eksmąż od dawna w lokalu nie przebywa, wyraźnie oświadczył, że mieszkać w nim nie chce i nie ma szans, żeby do niego wrócił. Na tej podstawie gmina uznała, że facet opuścił miejsce stałego pobytu, nie dopełnił tylko obowiązku wymeldowania, więc zostanie wymeldowany z urzędu.

Halina słuchała z uwagą, wcinając czekoladkę za czekoladką. – Miałaś szczęście! – stwierdziła z pełnymi ustami. – Mój Marian, jak go znam, z czystej złośliwości będzie twierdził, że cały czas chce u mnie mieszkać i nie ma zamiaru się wynosić.

Wrednym sąd i tak da radę

Marzena w ostatniej chwili złapała dwie pozostałe czekoladki. – Na to też jest metoda – oznajmiła stanowczo. – Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, powinnaś iść do sądu cywilnego i zażądać, żeby mąż wydał ci mieszkanie, bo po rozwodzie utracił tytuł prawny do zajmowania go.

Sąd wyda wyrok i nakaże Marianowi opuszczenie lokalu i zabranie jego rzeczy. Halina zatarła ręce. – Jutro spróbuję napisać taki pozew – stwierdziła zdeterminowana. – Nie tak szybko! – powiedziała Marzena. – Najpierw musisz wysłać do Mariana list polecony z wezwaniem, żeby sam się wyprowadził i wymeldował!

Natalia Kłoszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 1. Wydawana przez NFZ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ zapewnia pokrycie kosztów leczenia w krajach Unii zgodnie z obowiązującymi w nich przepisami. A to oznacza, że niektóre z tych kosztów,... więcej