Jak wypożyczyć auto za granicą

Nie musimy jechać na wakacje własnym samochodem. Możemy auto wypożyczyć za granicą.

W większości krajów UE honorowane są polskie prawa jazdy. Jeśli jedziemy poza Europę, trzeba sprawdzić, czy nie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Uzyskanie takiego dokumentu nie wymaga zdawania dodatkowych egzaminów.

Reklama

Jest to jedynie tłumaczenie polskiego prawa jazdy na 10 języków zgodnie z międzynarodowym, ujednoliconym wzorem.

Większość wypożyczalni wymaga posiadania aktywnej karty kredytowej. Wynajmujący musi być jej właścicielem i jest zobowiązany do osobistej obecności przy wypożyczeniu. Kaucja nie zostaje pobrana z karty – środki w określonej wysokości są jedynie blokowane (tzw. autoryzacja) do czasu określenia rzeczywistych kosztów wynajmu.

Autoryzacja środków

Przykładowo: przy wypożyczeniu małego auta na trzy dni autoryzacja środków sięgnie ok. 300 euro. Wiele wypożyczalni zgadza się na udostępnienie auta wyłącznie kierowcom, którzy skończyli 21 lat. Niektóre firmy nakładają dodatkową opłatę za wynajem w przypadku tzw. młodych kierowców.

Jeśli chcemy wypożyczonym samochodem przekroczyć granicę państwa, powinniśmy zawiadomić o tym wypożyczalnię. Firma wyda nam wtedy certyfikat, który zastępuje dowód rejestracyjny. Może być on wymagany przy kontroli drogowej. Samochód należy oddać w stanie, w jakim został udostępniony. Jeśli auto przy odbiorze było zatankowane do połowy, przed jego oddaniem do wypożyczalni warto napełnić bak także do połowy.

W przeciwnym razie z karty kredytowej zostaną pobrane dodatkowe środki na pokrycie kosztów tankowania, przy czym przelicznik jest znacznie mniej korzystny niż cena benzyny na stacji paliw.

Przy zwrocie auta do wypożyczalni należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony tzw. protokołu zdawczo-odbiorczego. Kopię pisma warto zachować.

W razie wątpliwości lub problemów można się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Można tu dzwonić codziennie w godz. 8.30–16.30 pod numer telefonu: 22 55 60 118.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej