Jakie prawa ma ochroniarz

Reklama

Zdarza się, że gdy kończymy zakupy, już przy wyjściu zatrzymuje nas ochrona i chce sprawdzić, czy nie wynieśliśmy czegoś ze sklepu. Wyjaśniamy, jakie mamy prawa w takiej sytuacji.

Zazwyczaj, gdy wychodzimy ze sklepu i zapiszczy bramka, ochroniarz prosi nas o otwarcie torby i wyłożenie zakupów, by sprawdzić jaki jest powód alarmu urządzenia. Może się tak zdarzyć także wtedy, gdy dostanie sygnał z monitoringu o próbie kradzieży.

Ma prawo o to poprosić, a my możemy się zgodzić lub nie na pokazanie zawartości torebki czy plecaka. Jeśli odmówimy, ochroniarz zazwyczaj wzywa policję.

Sam nie ma jednak absolutnie prawa dokonywać kontroli osobistej oraz sprawdzać zawartości bagażu

Nie może również żądać okazania dowodu osobistego czy też innego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. W sytuacji spornej warto poprosić o okazanie legitymacji służbowej. Dowiemy się wówczas, czy mamy do czynienia ze zwykłym pracownikiem ochrony, czy też ochroniarzem kwalifikowanym (ma on szerszy zakres uprawnień).

Tylko kwalifikowany pracownik ochrony ma prawo zatrzymać klienta siłą (czyli użyć środków przymusu bezpośredniego), jeśli nie chce on poczekać na przyjazd policji i próbuje uciec. I na tym tak naprawdę kończą się jego uprawnienia.

Jedynie policja ma prawo wylegitymować albo przeszukać podejrzaną osobę

Przeszukania dokonuje zawsze funkcjonariusz tej samej płci, co osoba podejrzewana o kradzież, a potem sporządza dokumentację z przeprowadzonej czynności. Warto pamiętać, że ochroniarz może podjąć interwencję dopiero po opuszczeniu przez klienta linii kas. Osoby podejrzanej o dokonanie kradzieży nie można zatrzymać lub prosić o wyjaśnienia wcześniej, na terenie sklepu. Działania ochrony muszą mieć uzasadnienie – np. sygnał bramki przy wyjściu czy nagranie z monitoringu.

Nie można wyrywkowo kontrolować osób robiących zakupy. Gdy zostaniemy poproszeni o pokazanie zawartości torby, pamiętajmy, że to nie są jakiekolwiek szykany – ochroniarz jedynie wykonuje swoje obowiązki służbowe.

A jest to naprawdę bardzo ciężka praca. By zarobić najniższą pensję krajową (obecnie wynosi ona 1237,20 zł na rękę), pracownicy ochrony muszą pracować po kilkanaście godzin dziennie. Cały czas na nogach, bez urlopu czy prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego. Płace w tej branży są wyjątkowo niskie: 4-6 zł za godzinę i to zwykle na podstawie umowy zlecenia a nie umowy o pracę.

Podstawa prawna: Ustawa z 22 sier pnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. z 2014 r., nr 0, poz. 1099).

Ochroniarz kwalifikowany nie musi mieć licencji

Od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące pracowników ochrony

Od tego czasu osoby, które chcą wykonywać zawód kwalifikowanego pracownika ochrony, nie muszą ubiegać się już o licencję I i II stopnia ani zdawać egzaminów.

Licencję zastępuje wpisanie na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego – prowadzi je Komendant Główny Policji.

Osoby, które nie spełniają wymagań potrzebnych do wpisania na te listy, są pracownikami ochrony fizycznej i mają mniejsze uprawnienia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Dzwoni Twój telefon stacjonarny – rozmówca przedstawia się jako konsultant lub konsultantka Telekomunikacji Polskiej S.A. i proponuje Ci korzystne obniżenie abonamentu. Uważaj! więcej