Kiedy należy się bonifikata za brak prądu?

Przedsiębiorstwo energetyczne robiło w mojej okolicy remont i w ostatnim tygodniu codziennie, przez kilka godzin, nie było prądu. Najczęściej wyłączali go niespodziewanie. Czy mogę zażądać z tego tytułu odszkodowania? – pyta pani Janina.

Zdjęcie

Jeśli niespodziewanie wyłączą ci prąd, możesz żądać bonifikaty /123/RF PICSEL
Jeśli niespodziewanie wyłączą ci prąd, możesz żądać bonifikaty
/123/RF PICSEL

W takiej sytuacji można wystąpić do zakładu energetycznego o bonifikatę. Oblicza się ją jako pięciokrotność ceny energii za okres, w którym nie było prądu. To hipotetyczne zużycie określa się na podstawie zużycia energii w tym samym dniu poprzedniego tygodnia.

Jest jednak ograniczenie: za brak energii w gospodarstwie domowym bonifikata przysługuje dopiero jeśli prądu nie było przynajmniej przez 24 godziny jednorazowo, albo łącznie przez 48 godzin w ciągu roku.

Reklama

Firma nie musi udzielać bonifikaty, jeśli przerwa w dostawie prądu powstała z powodu tzw. siły wyższej, czyli np. uderzenia pioruna, wichury czy powodzi.


Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej