Kiedy za pracę w warunkach szkodliwych przysługuje dodatek do emerytury?

Pracowałam w warunkach szkodliwych. Zostałam zwolniona przy redukcji etatów. Czy praca, gdzie miałam kontakt z chemikaliami, gwarantuje rekompensatę do emerytury? Elżbieta, 45 lat, Lubań

Tak, ale żeby ją uzyskać, trzeba spełnić kilka warunków. Rekompensata się należy, jeśli okres zatrudnienia przy pracach szkodliwych wynosi co najmniej 15 lat. Jeśli spełni Pani te wymogi, i gdy oczywiście osiągnie Pani wiek emerytalny, możliwe będzie złożenie wniosku o tę rekompensatę.

Reklama

Podst. prawna: art. 21–23 ustawy o emeryturach pomostowych (DzU nr 237/2008, poz. 1656).

Ważna rada: Szczegółowe informacje na temat dodatków do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych znajdzie Pani na stronie ZUS-u: www.zus.pl oraz na infolinii 801 401 987.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Naj

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej