Kto w twoim imieniu odbierze list z sądu?

Jeśli sami nie możemy odbierać listów na poczcie, musimy kogoś do tego upoważnić. Ale upoważnienie ogólne nie zawsze wystarcza.

Katarzyna K. mieszka z matką, która z powodu choroby kręgosłupa ma kłopoty z chodzeniem. Córka nieraz załatwiała w jej imieniu różne sprawy urzędowe, m.in. odbierała przesyłki na poczcie.

Ponieważ urzędnicy często domagali się, by starsza pani stawiła się osobiście, dla świętego spokoju ustanowiła ona córkę swym pełnomocnikiem. Sporządziła w tym celu pisemne upoważnienie. Niedawno jednak do schorowanej kobiety przyszedł list z sądu w sprawie cywilnej. I zaczęły się kłopoty.

Reklama

Nikogo nie było w domu, więc doręczyciel zostawił awizo. Gdy Katarzyna poszła na pocztę odebrać list, usłyszała, że... przesyłki z sądów i prokuratur od pewnego czasu dostarcza prywatna firma, Polska Grupa Pocztowa.

Pełnomocnictwo musi być pocztowe!

Katarzyna K. poszła więc do punktu odbioru przesyłek PGP. Tam pokazała upoważnienie wystawione przez matkę, ale pracownica punktu poinformowała ją, że pełnomocnictwa ogólnego nie uznaje, honoruje tylko pocztowe.

– Przesyłkę pocztową może odebrać osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa ogólnego. Ale od tej zasady są wyjątki – powiedziała. – Dotyczą one pism sądowych w sprawach cywilnych. Takie przesyłki poza adresatem może odebrać tylko osoba posiadająca pełnomocnictwo pocztowe. Zirytowana Katarzyna zapytała, czym takie pełnomocnictwo różni się od zwykłego.

– Pełnomocnictwo pocztowe polega na tym, że jedna osoba upoważnia inną osobę wyłącznie do odbioru przesyłek, a nie załatwiania innych spraw – odrzekła pracownica punktu pocztowego.

– Jak sporządzić to upoważnienie? – dopytywała Katarzyna. – Sporządza się je na piśmie albo w placówce pocztowej, albo w mieszkaniu adresata, jeśli ten ma poważne problemy z poruszaniem się – dodała pracownica PGP. – Nasz pracownik poczty przychodzi wtedy do jego domu. Ale za przyjęcie pełnomocnictwa pobieramy opłaty. – Jak długo takie pełnomocnictwo zachowuje ważność? – dopytywała jeszcze Katarzyna.

– Upoważnienie pocztowe jest bezterminowe, ale w dowolnym momencie może zostać unieważnione przez adresata – usłyszała w odpowiedzi kobieta.

Natalia Kłoszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej