Masz telefon na kartę? Zarejestruj ją!

Ostateczny termin rejestracji telefonicznych kart SIM upływa 1 lutego. Jeśli ktoś nie zdąży tego zrobić, o północy operator zablokuje numer. Pospieszmy się więc, aby nasz telefon nadal działał…

Rejestracji podlegają wszystkie karty kupione przed 1 lipca 2016 roku

Wybierając się do teleoperatora, weźmy ze sobą wszystko, co będzie potrzebne do rejestracji. Musimy wylegitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Podać numer telefonu oraz numer karty SIM – możemy odczytać go z tejże karty. Gdy rejestrujemy kartę prepaid na firmę, przygotujmy REGON, KRS lub NIP przedsiębiorstwa.

Nabyte po wejściu w życie nowych przepisów, musiały zostać zarejestrowane przy zakupie. Wymóg wpisania do rejestru dotyczy również obcokrajowców korzystających z usług polskich operatorów telefonii komórkowej.

Reklama

Jeśli telefon na kartę ma dziecko, które nie skończyło 13 lat, rejestrują ją rodzice lub opiekunowie

Gdy latorośl przekroczy ten wiek, może przepisać komórkę na siebie. Niepełnoletni użytkownik telefonu na kartę, który skończył już 13 lat, ale nie może się wylegitymować dowodem osobistym (np. tymczasowym) ani paszportem, zarejestruje numer, gdy zgłosi się z dokumentem dorosłego opiekuna prawnego.

Rejestracji można dokonać nie tylko u operatora, ale także w innych punktach, np. na stacji benzynowej Statoil, w kiosku InMedio, 1minute, Ruch, Kolporter oraz w placówkach Poczty Polskiej. Pamiętajmy jednak, że wpisując kartę do rejestru, ujawniamy swoje dane osobowe. Zastanówmy się, czy chcemy udostępnić je przypadkowej osobie w kiosku albo na stacji benzynowej. Bezpieczniej będzie udać się do salonu operatora. Pracownicy są tam przeszkoleni i dokładnie wiedzą, jak należy chronić nasze dane. Sprawnie też przeprowadzą całą procedurę. G W Polsce działają również wirtualni operatorzy. Jeśli mamy telefon na kartę u któregoś z nich, możemy zarejestrować ją przez internet, nie wychodząc z domu. Na stronach tych firm znajdują się szczegółowe informacje, jak należy to zrobić.

Gdybyśmy nie zdążyli zgłosić się z kartą przed 2 lutego, nie obawiajmy się, że zakodowane na niej środki i numer telefonu przepadną

Tak się nie stanie. W każdym razie nie natychmiast (patrz ramka).

Konieczność rejestracji jest dobrym momentem na przeniesienie numeru. Obecnie możemy przebierać w ofertach. Skoro więc i tak musimy udać się do salonu, zastanówmy się, czy u innego operatora nie będzie taniej i lepiej. Pamiętajmy jednak, że aby zachować swój dotychczasowy numer, najpierw musimy zarejestrować kartę w obecnej sieci, a dopiero potem przenieść numer do tej, która oferuje lepsze warunki.

Uwaga!

Przekroczenie ostatecznego terminu nie będzie miało tak drastycznych skutków, jak wcześniej się obawiano. Rejestracji można dokonać również po tej dacie, a operator odblokuje numer. Nie zwlekajmy jednak za bardzo, bo gdy skończy się ważność karty, stracimy ją.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Zobacz również