Nadgodziny dla matki

Niedawno szefowa kazała mi zostać po godzinach. Mam sześcioletniego syna i nie mogę pracować do późna. Okazało się, że nie mogę odmówić. Czy takie są przepisy? Iza P. z Katowic

Kodeks pracy chroni przed nadgodzinami rodziców, ale tylko tych, którzy opiekują się dzieckiem do 4. roku życia. Pracownik ma prawo dokonać wyboru, czy godzi się na taką formę pracy.

Odmowa nie skutkuje zaś dla niego żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Dlatego, jako mama sześciolatka, powinna pani wykonać polecenie szefowej. Synek przekroczył już wiek, który pozwalał na bezproblemową odmowę.

Reklama

Oczywiście pracodawca może na własną rękę korzystniej uregulować przywileje pracownicze, np. pozwalając pracownikowi rodzicowi zdecydować o pracy ponad normę.

Nieco inaczej kwestie pracownika opiekującego się potomstwem reguluje samorządowe prawo pracy. Rodzice zatrudnieni np. w urzędzie gminy mają prawo odmówić wykonywania zadań po godzinach do momentu, kiedy ich dziecko skończy osiem lat.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej