Obowiązkowe odblaski

Zabrakło nam w trasie benzyny. Był wieczór, zaparkowaliśmy samochód na poboczu i ruszyliśmy szukać stacji benzynowej. Tam usłyszeliśmy, że możemy dostać mandat za to, że nie mamy kamizelki odblaskowej. Czy to prawda? Anna i Jan z Krakowa.

Tak, to prawda, za brak odblasków można otrzymać mandat. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze, która znajduje się poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązany używać elementów odblaskowych. Nie musi to być kamizelka, może być czapka, opaska, breloczek – ważne, by dzięki nim stał się widoczny dla innych uczestników ruchu.

Taki wymóg wprowadzono do kodeksu drogowego ponad rok temu. Warto więc wozić w aucie odblaskowy drobiazg (można je kupić na stacji benzynowej, a nawet w kiosku), zawsze bowiem może zdarzyć się sytuacja, że trzeba będzie wysiąść z samochodu, choćby po to, by sprawdzić, czy nie „złapaliśmy gumy”. Obowiązku noszenia odblasków nie ma w strefie zamieszkania ani na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dzwoni Twój telefon stacjonarny – rozmówca przedstawia się jako konsultant lub konsultantka Telekomunikacji Polskiej S.A. i proponuje Ci korzystne obniżenie abonamentu. Uważaj! więcej