Oszuści straszą sądem i karami

Stowarzyszenie na rzecz konsumentów Libertas masowo rozsyła e-maile, w których straszy, że ponieważ w regulaminie naszego sklepu internetowego są rażące błędy, musimy je szybko usunąć. Inaczej złoży przeciwko nam pozew w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, zwłaszcza finansowymi (nawet parę tysięcy złotych).

Takie e-maile to typowy spam, czyli wiadomości rozsyłane losowo pod najróżniejsze adresy poczty internetowej. Dostało je wielu pracowników naszego wydawnictwa, choć żaden z nich sklepu internetowego nie prowadzi.

Reklama

Serwis Dziennik Internautów ostrzega, że nie jest to jedyna firma, która w ten sposób próbuje wyłudzić pieniądze. Podobnie działają IUSTUS, Kompedium lub Prawo-Lex oraz zapewne także inne firmy, których nazwy sugerują związek z prawem. Na czym chcą zarobić? W rozsyłanych e-mailach podają linki do firm, które sprawdzą, jakie błędy są w regulaminie sklepu oraz je skorygują. Ale nie za darmo.

Libertas rekomenduje m.in. www.regulaminowo.com, w którym cena za stworzenie regulaminu wynosi 599-799 zł! Oczywiście to prawda, że sklep internetowy powinien mieć poprawny regulamin, zgodny z przepisami konsumenckimi, które weszły w życie 25 grudnia 2014 r.

Jeśli ktoś ma e-sklep i chce mieć pewność, że regulamin jest odpowiedni, powinien powierzyć jego sprawdzenie prawnikowi. Zdecydowanie odradzamy korzystania z „rekomendowanych” w spamie stron. Regulaminowo.com na swojej stronie... nie ma żadnego własnego regulaminu! Jedyny kontakt to e-mail i telefon. Nie ma podanej nazwy firmy, jej adresu, numerów NIP i REGON. Trudno sobie wyobrazić, że firma prowadząca sprzedaż e-usług mogłaby jeszcze bardziej złamać przepisy konsumenckie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej