Palenie śmieci a przepisy

Wydaje mi się, że sąsiad, aby ogrzać szklarnię, używa do spalania między innymi starych opon. Co mogę zrobić? Wioletta z Milanówka

Zdjęcie

Za palenie śmieciami grozi mandat /123/RF PICSEL
Za palenie śmieciami grozi mandat
/123/RF PICSEL

Palenie śmieci jest możliwe tylko w przeznaczonych do tego spalarniach. Nie można utylizować ich w domowych piecach, ponieważ podczas tego procesu wytwarzane są szkodliwe toksyny i pyły.

Niestety, niektórzy, chcąc zaoszczędzić, ogrzewają w ten sposób domy lub gospodarstwa, narażając się nie tylko na nieprzyjemności ze strony sąsiadów, ale również na dotkliwe sankcje. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia np. plastikowych butelek, opakowań po farbach i gumy, w tym opon.

Reklama

Poza materiałami przeznaczonymi na opał, można do tego celu wykorzystać papier, tekturę i drewno, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki. Jeżeli istnieją uzasadnione podejrzenia, że sąsiad stosuje niezgodne z przepisami środki do opału, powinno się zawiadomić odpowiednie służby, np. straż miejską, która jest uprawniona do przeprowadzenia kontroli.

Za palenie śmieciami grozi mandat w wysokości do 500 zł. Jeżeli osoba ukarana go np. nie przyjmie, sprawa może zostać skierowana do sądu. Wtedy grozi jej grzywna nawet do 5 tys. zł.

Warto też zauważyć, że palenie w piecu śmieciami tylko z pozoru przynosi oszczędności. W efekcie może doprowadzić do szybszej eksploatacji pieca lub komina, które będą wymagały naprawy albo wymiany.

Radzi Agnieszka Antoniak - redakcyjny prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat Seriali

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej