Pies musi być na smyczy!

Spółdzielnia wprowadziła do regulaminu porządku domowego polecenie, by wyprowadzać psy tylko na smyczy. Czy to zgodne z prawem? Mój pies musi się wybiegać, a poza tym jest grzeczny. Czy na podwórku nie mogę go swobodnie puszczać? Anna z Gdańska

« Właściciele czworonogów mają obowiązek wyprowadzania ich na smyczy. Mówią o tym wszystkie regulaminy utrzymania czystości i porządku, które obowiązują w miastach i gminach. Chodzi o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, ale też o to, by pies nie był uciążliwy dla innych.

« Pies ma być na smyczy na wszystkich terenach przeznaczonych do wspólnego użytku. Należący do rasy agresywnej – także w kagańcu. Do tej grupy psów zaliczają się m.in.: amerykański buldog i pitbull terier, moskiewski stróżujący, akbash dog, rottweiler oraz owczarek kaukaski.

Reklama

« Bez uwięzi pies może biegać po terenie naszej własnej ogrodzonej nieruchomości, jednak trzeba uprzednio na płocie umieścić tabliczkę, która będzie o tym informowała. Poza swoim terenem wolno go wypuścić bez smyczy w miejscach mało uczęszczanych. I choć przepisy nie precyzują, jakie to miejsca, z pewnością nie da się do nich zaliczyć pustawej uliczki.

Swoboda jest dopuszczalna też na wybiegach dla psów oraz pod warunkiem zapewnienia kontroli (czyli zwierze musi być w kagańcu).

« Ponadto właściciel ma obowiązek niezwłocznego usuwania odchodów czworonoga, a skoro jego pupil hula swobodnie, to możliwość zadbania o czystość jest iluzoryczna.

« Jeżeli nie zastosuje się Pani do tych zasad, to trzeba liczyć się z karą. Przepisy przewidują mandaty do 500 zł za prowadzenie zwierzęcia bez smyczy lub kagańca (tu jest też możliwość skierowania sprawy do sądu) i za niesprzątanie odchodów. Ale strażnik miejski może również ograniczyć się do zwrócenia uwagi czy pouczenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Na żywo

Zobacz również

  • Od stycznia 2017 roku wzrosła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono wypłacane opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy, by zapewnić opiekę bliskiemu, musieli zrezygnować z pracy. Teraz... więcej