Przywileje dla rodzin wielodzietnych

Masz co najmniej troje dzieci? Teraz możesz liczyć na różne ulgi. Upoważnia cię do tego Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Co warto o niej wiedzieć?

Reklama

Karta Dużej Rodziny (KRD) to nowość w polskim prawie. Kiedy zaczęto ją wprowadzać, pewne udogodnienia dla rodziców mających trójkę i więcej dzieci istniały tylko lokalnie i to w bogatych gminach. Obecne rozwiązanie obowiązuje na terenie całego kraju i, co ważne, nie wyklucza lokalnych inicjatyw.

Warto zatem wyrobić sobie taką kartę. Dzięki niej twoja rodzina zyska uprawnienia do różnych ulg zarówno na terenie całej Polski, jak i szczególne przywileje w swojej miejscowości.

Pakiet użytecznych ulg, czyli co możecie zyskać

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mają możliwość korzystania m.in. z bogatej oferty kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej, usługowej (w tym np. zniżek na leczenie prywatne lub specjalnych kont bankowych albo szkoleń), handlowej oraz komunikacyjnej na terenie całego kraju.

Przykładowo: normalny bilet na zwiedzanie najdroższą trasą Stadionu Narodowego w Warszawie kosztuje 40 zł (dorośli), a ulgowy 30 zł (m.in. dzieci i młodzież oraz emeryci i renciści). Dla posiadaczy karty te ceny są o 50 proc. niższe.

Na 15 proc. zniżki na wszystkie usługi medyczne mogą liczyć rodziny wielodzietne w 70 placówkach firmy Luxmed. Cały pakiet ulg (m.in. zerowa opłata za prowadzenie konta oraz mniejsze niektóre prowizje) przygotował dla klientów z kartą m.in. bank PKO SA.

Ministerstwo Finansów po raz pierwszy skróciło posiadaczom karty termin zwrotu podatku dochodowego (za rok 2014) od osób fizycznych do 30 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego (pod warunkiem że zeznanie zostanie wysłane drogą elektroniczną). Zorientowanie się, gdzie przysługuje zniżka, jest bardzo proste: wszyscy, którzy przystąpili do programu, mają prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.

Listę placówek, instytucji i punktów usługowych, które honorują kartę, znajdziesz na www.rodzina.gov.pl – jest ona na bieżąco aktualizowana.

Co zrobić, by zacząć korzystać ze zniżek?

Aby wyrobić sobie Kartę Dużej Rodziny, trzeba zgłosić się do urzędu gminy w miejscu zamieszkania. Tam znajdziesz informację, gdzie należy złożyć wniosek i jak odebrać kartę. Przyznaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jest ona wydawana bezpłatnie i dopiero w przypadku jej zgubienia trzeba w urzędzie gminy zapłacić za duplikat 8,76 zł.

Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, dzieci – do 18. roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Jeśli masz niepełnosprawne dziecko, ono również otrzyma Kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności (gdy jest ona czasowa).

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że dotąd Kartę Dużej Rodziny odebrało 440 tys. osób. Wypełnijcie więc dokumenty i dołączcie do nich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Więcej na temat:

Zobacz również

  • 1. Wydawana przez NFZ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ zapewnia pokrycie kosztów leczenia w krajach Unii zgodnie z obowiązującymi w nich przepisami. A to oznacza, że niektóre z tych kosztów,... więcej