Recepty zaoczne dla przewlekle chorych

Lekarz może przepisać leki bez kontaktu z pacjentem, ale tylko dla stabilnie i przewlekle chorych. I tylko do czasu!

Matka Agnieszki S. ma chore serce i kręgosłup, regularnie zażywa więc określone leki. Ma kłopoty z poruszaniem się, dlatego comiesięczne wizyty w przychodni po receptę na lekarstwa są dla niej bardzo kłopotliwe.

Niedawno Agnieszka dowiedziała się od znajomej, że można to załatwiać zupełnie inaczej. Wystarczy w rejestracji przychodni złożyć zapotrzebowanie na leki i po kilku dniach odebrać receptę.

Reklama

Zainteresowało ją to, bo nie musiałaby matki specjalnie przywozić do lekarza, poszła więc do przychodni zapytać, czy to rzeczywiście tak można załatwić.

Pacjent musi być zbadany przez lekarza

Pracownica rejestracji powiedziała jej, że jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami. – Taka procedura nazywa się poradą receptową. Lekarz może wypisać receptę bez osobistego kontaktu z pacjentem, na jego wniosek. Możliwe jest to jednak tylko, gdy pacjent jest przewlekle chory, a jego stan zdrowia jest stabilny. Choroba musi być opisana w dokumentacji pacjenta, a lekarstwa – niezbędne do kontynuowania leczenia.

Poza tym wypisanie recepty lekarz musi odnotować w historii choroby pacjenta – wytłumaczyła Agnieszce.

– Moja mama jest klasycznym przypadkiem takiego właśnie chorego – odparła nasza bohaterka. – Od lat leczy się na to samo, wciąż bierze te same leki, więc przyjeżdżanie z nią po receptę wydaje mi się zupełnie bez sensu, skoro ja sama mogę to załatwić.

Agnieszka od razu zostawiła listę potrzebnych jej matce lekarstw. W dodatku przypomniała sobie, że jej też kończy się opakowanie lekarstwa na nadciśnienie i dopisała je jeszcze do listy, mówiąc o tym uprzejmej recepcjonistce.

– Nie wiem, czy lekarz przepisze pani to lekarstwo, bo nie jest pani pacjentką naszej przychodni. Nie można, bez spotkania z doktorem, domagać się nowych specyfików albo leków na inne choroby. Jeśli chce pani, aby to przepisał, musi pani pójść do niego na wizytę – poinformowała recepcjonistka.

Przy okazji powiedziała Agnieszce, że nawet stały pacjent nie może korzystać z porady receptowej w nieskończoność. – Nawet, jeśli nic się specjalnego nie dzieje, lekarz powinien zobaczyć chorego przynajmniej raz na pół roku – powiedziała.

Natalia Kłoszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej