Rejonizacja dla pierwszaków, a nie dla zerówkowiczów

Syn ma 5 lat i we wrześniu idzie do zerówki. Nie dostał się do najbliższej, gdzie uczy się też moje starsze dziecko, ale na sąsiednim osiedlu. Co robić? Daria z Warszawy.

Reklama

Od 1 września 2015 r. każdy 5-latek zostanie objęty obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Zadaniem samorządu terytorialnego jest zapewnienie mu nieodpłatnego miejsca w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym na terenie gminy.

Nie musi to być jednak placówka pierwszego wyboru, czyli zwykle najbliższa, ponieważ w przypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja. Dopiero w przyszłym roku, jako uczeń pierwszej klasy, syn musi zostać przyjęty do najbliższej szkoły podstawowej, bo te podlegają rejonizacji.

Oczywiście ma Pani prawo odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej, powołując się np. na trudności z odprowadzaniem dzieci do dwóch odległych szkół. Proponuję zapoznać się z harmonogramem procedury rekrutacyjnej, która obejmuje także odwołania i procedury uzupełniające, i postępować zgodnie z zawartymi w niej informacjami.

PRAWO oświatowe Dz.U. z 2013, poz. 827

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej