Rejonizacja to przeszłość – masz wolny wybór

Możesz leczyć się, gdzie chcesz. Ważne tylko, żeby placówka miała podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Po ślubie Małgorzata S. przeprowadziła się do męża, do innego miasta. Jedną z formalności, które musiała załatwić, było wybranie lekarza rodzinnego.

– Nawet nie wiem, gdzie jest najbliższa przychodnia. Dużo wygodniej by mi było korzystać z placówki, która mieści się niedaleko firmy, w której pracuję, ale nie wiem, czy to możliwe – narzekała w rozmowie z koleżanką.

U jednego lekarza cała rodzina? Nie!

Reklama

Ta, będąc matką trojga dzieci i opiekunką schorowanej matki, informacje na temat państwowej służby zdrowia miała w małym palcu.

– Każdy ubezpieczony może wybrać swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie chce, bo nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeżeli wygodniej ci chodzić do lekarza w przychodni koło firmy, to masz prawo się tam zapisać – powiedziała.

– Mój mąż jest jednak zapisany do przychodni najbliższej naszemu miejscu zamieszkania... – Małgorzata miała wątpliwości. – Tym się nie przejmuj. Nie ma obowiązku, by cała rodzina była zapisana do tego samego lekarza pierwszego kontaktu – uspokoiła ją koleżanka.

Małgorzata zapytała również, na co powinna zwrócić uwagę, zanim zapisze się tej przychodni. Koleżanka poradziła jej, żeby przede wszystkim sprawdziła, czy placówka i lekarz rodzinny mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej.

– Gdzie mam to sprawdzić? – dopytywała Małgorzata. – Dowiedz się w przychodni, a jeszcze lepiej zadzwoń do wojewódzkiego oddziału NFZ – usłyszała. Niedaleko firmy, w której pracowała Małgorzata, znajdowała się prywatna przychodnia, ciesząca się bardzo dobrą opinią.

– Najchętniej właśnie do tej bym się zapisała – przyznała się koleżance Małgorzata. – To zapytaj ich, czy mają kontrakt z NFZ. Jeśli tak, to mają obowiązek świadczyć usługi za darmo. Bez względu na to, czy są przychodnią prywatną czy publiczną – odpowiedziała koleżanka.

Poradziła też Małgorzacie, żeby dowiedziała się, czy w przychodni wykonywane są badania – i w jakim zakresie – a jeśli nie, to czy lekarz lub przychodnia mają podpisaną umowę z inną placówką na wykonywanie badań diagnostycznych. Ważne też, czy pacjent może liczyć na domowe wizyty, a także, gdzie znajduje się najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Wystarczy deklaracja, bez rezygnacji

W przychodni, do której Małgorzata poprzednio należała, nie zgłosiła, że się wyprowadza. – Czy nie powinnam tego zrobić? – zastanawiała się. Jednak koleżanka ją uspokoiła.

– Nie musisz ich o tym informować. Wystarczy, że w nowej przychodni złożysz deklarację o wyborze innego lekarza. Na jej podstawie to przychodnia poinformuje NFZ o zmianie doktora, dokonanej przez pacjenta – powiedziała.

Leon Szulc

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Od stycznia 2017 roku wzrosła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono wypłacane opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy, by zapewnić opiekę bliskiemu, musieli zrezygnować z pracy. Teraz... więcej