Rozwiązanie umowy z operatorem komórkowym

Chciałam rozwiązać umowę z operatorem sieci komórkowej, ale usłyszałam, że zapłacę karę, bo rozwiązuję umowę przed czasem. Co mogę zrobić? Danuta C. z Kalisza.

Reklama

Odpowiada nasz ekspert:

Klient ma prawo zmienić operatora sieci komórkowej, a operator nie może mu tego utrudniać, np. umieszczając w umowach zapisy mówiące o karach grożących za wcześniejsze wypowiedzenie umowy. Jeśli taki zapis znajduje się w Pani umowie, proponuję skontaktować się z Centrum Informacji Konsumenckiej. Porady udzielane są pod numerami telefonów: 801 900 853 lub 22 534 91 74.

Operator może natomiast domagać się zwrotu przyznanej przy zawarciu umowy ulgi. Kwota zwrotu zależy od czasu, jaki pozostał do zakończenia umowy (wartość ulgi pomniejszana jest o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania).

Jeśli np. abonent dostał za złotówkę telefon wart 1,8 tys. zł i związał się z operatorem na dwa lata, to rozwiązując umowę po miesiącu, zapłaci 1725 zł, po roku 900 zł, a na miesiąc przed końcem umowy 75 zł (1,8 tys. zł dzielimy przez 24 mies., wtedy otrzymujemy 75 zł miesięcznie).

PRAWO cywilne Dz.U. z 2014 r. poz. 243

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również