To Ci się należy od NFZ

Reklama

Dializy są bezpłatne nie tylko w miejscu zamieszkania. Planując wyjazd (np. na urlop), możesz skorzystać z tzw. dializ gościnnych. W Polsce tego typu usługi są świadczone w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (stacja musi mieć podpisany kontrakt z NFZ), zaś w UE w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zawsze należy najpierw skonsultować pomysł z lekarzem prowadzącym.

Po jego pozytywnej opinii trzeba wyszukać stację położoną blisko docelowego miejsca wypoczynku i skontaktować się z placówką, aby ustalić termin. Spis stacji znajdziesz na: nerki.info/stacje-dializ. Pacjent wyjeżdżający za granicę powinien zgłosić się do Wojewódzkiego Oddziału NFZ, aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dokumenty.

Terapie w uzdrowiskach

Uzupełnieniem leczenia może być pobyt w sanatoriach. Przy kamicach polecane są wody ze Szczawna-Zdroju i Krynicy-Zdroju. Uzdrowiska specjalizujące się w leczeniu kamicy to także m.in. Cieplice i Żegiestów. Jedyny w Polsce ośrodek dializoterapii pracujący w warunkach uzdrowiskowych znajduje się w Wysowej -Zdroju (woj. małopolskie). Dializy są tu bezpłatne (finansowane przez NFZ). Jeżeli pacjenci mają skierowanie z NFZ, za pobyt (21 dni) też nie płacą. W innych przypadkach sami opłacają tylko zakwaterowanie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Możemy dostać 50 proc. bonifikaty, jeśli dochód na osobę nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek składamy do 31 marca. więcej