Utrzymanie studenta to nie darowizna

Mam 23 lata i studiuję w innym mieście (są to studia dzienne). Mama co miesiąc daje mi na utrzymanie 800 zł. Czy mam te pieniądze zgłaszać w urzędzie skarbowym jako darowiznę, by skorzystać z prawa do ulgi podatkowej? Klaudia z Myślenic

Rzeczywiście – najbliższa rodzina nie musi płacić podatku od spadku i darowizn, jeśli dopełni odpowiednich formalności – m.in. zgłosi w urzędzie skarbowym fakt darowizny.

Jednak w tym przypadku nie jest to konieczne. Wsparcie od mamy jest bowiem traktowane jako wypełnienie obowiązku alimentacyjnego, a nie jak darowizna.

Reklama

Z podobnym pytaniem zwrócił się do fiskusa młody człowiek, który w 2010 roku rozpoczął studia magisterskie, a obecnie studiuje na dziennych studiach doktoranckich. Co miesiąc rodzice przekazują mu 1200 zł, najczęściej w gotówce.

W interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (nr 2461-IBPB-2-4515.243.2016.2.HK) otrzymane pieniądze są to świadczenia alimentacyjne względem dorosłego dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Od stycznia 2017 roku wzrosła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono wypłacane opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy, by zapewnić opiekę bliskiemu, musieli zrezygnować z pracy. Teraz... więcej