Warto płacić abonament RTV

Każdy, kto ma telewizor lub radio, musi płacić abonament radiowo -telewizyjny. Sprawdź, ile on wynosi, do kiedy trzeba go opłacać oraz co grozi za niepłacenie lub spóźnienie w opłatach.

Na każdej poczcie i na stronie www.poczta-polska.pl sprawdzisz zaległości. Listonosz może skontrolować, czy zarejestrowałeś odbiornik, ale nie musisz go wpuszczać do mieszkania.

Reklama

Nie ma znaczenia, czy oglądasz programy telewizji publicznej, czy nie. Nie zwalnia Cię także z rejestracji odbiornika (do 14 dni od zakupu) i płacenia abonamentu pobieranie sygnału telewizyjnego od operatora kablowego lub z satelity. Pamiętaj, że zaleganie z opłatami może skutkować poważnymi grzywnami.

Jakie kwoty?

Obecnie, gdy posiadasz wyłącznie odbiornik radiowy, opłata wynosi 5,90 zł i należy ją opłacać do 25. dnia każdego miesiąca.

Natomiast gdy posiadasz odbiornik radiowy i telewizyjny (lub sam telewizor), kwota sięga 19,30 zł miesięcznie. Płacąc z góry za kilka miesięcy możesz liczyć na rabat.

Kto jest zwolniony z opłat?

Są to m.in. osoby po 75. roku życia, inwalidzi I grupy, niewidomi, a także bezrobotni na zasiłku (szczegóły na: www.krrit.gov.pl).

Pamiętaj także, że listonosz Poczty Polskiej – instytucji odpowiedzialnej za pobieranie abonamentu RTV może sprawdzić, czy nie posiadasz niezarejestrowanego odbiornika. Jednak Ty masz prawo nie wpuścić go do mieszkania.

Co w przypadku, gdy przestaliśmy płacić za zarejestrowany odbiornik? Początkowo Poczta Polska wyśle upomnienie. Gdy jednak nie zareagujemy, może ona wystawić tzw. tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. To upoważnia urząd nawet do zajęcia pensji, emerytury lub renty na poczet opłat! To już bardzo poważne konsekwencje, jednak nie wszystkie.

Gdy poczta doliczy się większych zaległości, może wezwać do zapłaty za niepłacony abonament aż do 5 lat wstecz (po tylu latach zobowiązanie się przedawnia). Koszt może wynieść wtedy nawet 1580 zł, licząc abonament, odsetki i kary umowne.

Odwołaj się

Co należy zrobić? Masz tylko 7 dni od wezwania do uregulowania należności (na osobiste konto abonenta lub na poczcie). Możesz też starać się o rozłożenie tej kwoty na raty lub prosić o umorzenie.

Wtedy jednak konieczne jest wysłanie listu do KRRiT (adres w kółku) z taką prośbą. Takie pismo powinno się także odpowiednio uzasadnić, np. trudną sytuacją rodzinną, finansową lub zdarzeniem losowym.

Jeśli jednak część kwoty została już ściągnięta z Twojego konta w wyniku egzekucji, nawet umorzenie przez KRRiT zaległości nie wywołuje zwrotu tych pieniędzy.

WBS

Adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej