Wizyta u lekarza podczas wakacji

W czasie wakacyjnego wypadu nagle źle się poczułam i udałam się na wizytę do miejscowej przychodni. Lekarz rodzinny stwierdził jednak, że nie może mnie przyjąć, ponieważ nie jestem jego pacjentką. Zasugerował, że rozwiązaniem jest albo wypełnienie deklaracji wyboru, dzięki której znajdę się na liście pacjentów i będę mogła skorzystać z porady, albo wizyta prywatna. Ja jednak nie chciałam tego zrobić, ponieważ na co dzień mieszkam gdzie indziej i mam swojego lekarza rodzinnego. Poza tym słyszałam, że nie można wypełniać deklaracji bez ograniczeń. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Aleksandra z Łodzi.

Zasady korzystania z porad lekarzy rodzinnych i wypełniania deklaracji wyboru reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nią każda osoba ubezpieczona w NFZ może wypełnić deklarację i tym samym wybrać jednego lekarza rodzinnego.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że w czasie, kiedy przebywamy poza domem, nie przysługuje nam prawo do opieki medycznej.

W uzasadnionych przypadkach (zwłaszcza w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia) ma Pani prawo uzyskać świadczenie (poradę) od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w miejscu, w którym aktualnie Pani przebywa.

Wystarczy dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego – dzisiaj nie stanowi to problemu, ponieważ na podstawie numeru PESEL rejestratorka w przychodni sprawdzi Pani uprawnienia w systemie eWUŚ. Jeśli nawet w systemie pojawi się błędna informacja, że nie ma Pani ubezpieczenia, można złożyć pisemne oświadczenie, że mu Pani podlega.

Możliwość bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego jest ograniczona: pacjent ma do niej prawo tylko 2 razy w roku, za kolejną musi wnieść opłatę w wysokości 80 zł. Opłata nie będzie pobrana, jeśli zmiana lekarza wynika z przeprowadzki lub zaprzestania udzielania świadczeń przez wybranego lekarza lub przyczyn niezależnych od Pani woli.

Podstawa prawna

Interesujące Cię przepisy znajdziesz w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Rodzic może być obecny przy udzielaniu dziecku świadczeń medycznych. Nie obowiązują go godziny odwiedzin. Mały pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej – w osobie rodzica przez całą dobę.

Porad udziela prawnik Zbigniew Rogalski

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Na żywo

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej