Za co karze straż miejska

Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał, że przepisy o wysokości kwoty wolnej od podatku są niesprawiedliwe i niezgodne z Konstytucją. Od 2009 r. kwota wolna od podatku dochodowego nie była zmieniana i wynosi 3091 zł.

Trybunał stwierdził, że to stanowczo zbyt mało i nakazał, by została ona zwiększona co najmniej do minimum egzystencji. Na zamianę prawa podatkowego Sejm ma czas do 30 listopada 2016 r.

Reklama

Po tej dacie dotychczasowe przepisy przestaną obowiązywać. Nawet szacunkowo nie wiadomo do jakiej sumy wzrośnie kwota wolna od podatku, bo minimum egzystencji jest wyliczane różnie – inne jest dla osób samotnych, inne dla rodzin wielodzietnych i jeszcze inne dla seniorów.

PiS, który wygrał wybory i ma większość w Sejmie pozwalającą na uchwalanie nowych przepisów, zapowiadał, że kwota ta powinna wynosić 8 tys. zł.

W ubiegłym roku straż miejska i gminna podjęła ponad 2,6 mln interwencji i wystawiła 1,3 mln mandatów. Najczęściej karani byli kierowcy za zbyt szybką jazdę – mandaty wystawione z tego tytułu wyniosły w sumie 130 mln zł.

Takich dochodów gminy i miasta mieć już nie będą, bo od 1 stycznia 2016 r. straż miejska i gminna zostanie pozbawiona możliwości używania fotoradarów.

Ale nadal może karać za inne wykroczenia. W ubiegłym roku mandaty dla osób, które spożywały alkohol w miejscu publicznym wynosiły w sumie ponad 7,8 mln. zł. Kolejne najczęściej karane wykroczenia to zakłócanie porządku publicznego, zaśmiecanie oraz uszkadzanie mienia.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej