Zasiłek macierzyński dla samotnego ojca

Partnerka mojego syna tuż po urodzeniu dziecka porzuciła je. Wcześniej nie pracowała (nie była ubezpieczona). Czy w takiej sytuacji synowi, jako ojcu, należy się świadczenie macierzyńskie? – pyta Maria T. z Małopolski.

Zasiłek macierzyński należy się ojcu bez względu na to, czy matka nowo narodzonego dziecka miała ubezpieczenie, czy też nie. Ważne, żeby to on był ubezpieczony (chodzi o ubezpieczenie chorobowe). 14 sierpnia 2015 r. weszły w życie przepisy, które to umożliwiają. W przypadku, gdy matka porzuciła dziecko albo jeśli zmarła, ojciec, który zrezygnuje z pracy zarobkowej, aby osobiście zaopiekować się potomkiem, ma prawo do otrzymywania świadczenia.

Zasiłek przysługuje od dnia, gdy dziecko pozostało bez matki, do końca okresu odpowiadającego urlopowi macierzyńskiemu, dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu lub urlopowi rodzicielskiemu. Aby z niego skorzystać, ojciec powinien złożyć wniosek (u pracodawcy lub w ZUS), wykazując powód, dla którego podjął taką decyzję. W przypadku Pani syna wystarczy, że złoży on pisemne oświadczenie, że dziecko zostało porzucone przez matkę – z podaniem konkretnej daty. W razie śmierci potrzebny jest akt zgonu.

Reklama

Zasiłek macierzyński przysługuje również innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, który postanowi zająć się dzieckiem. Ponadto ojciec może przejąć zasiłek po matce, która po porodzie stała się niezdolna do samodzielnej egzystencji. Matka musi jednak wykorzystać co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Nasz ekspert mecenas Janusz Górski

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również