Zgubiony dowód osobisty. Co robić?

Mój syn zgubił gdzieś dowód osobisty i nie może go znaleźć. Zgłosił to na policję. Słyszałam jednak, że to nie wystarczy. Regina z Brześcia

Reklama

Nasz ekspert: Paweł Śliz: Rzeczywiście, samo zgłoszenie na policję może nie wystarczyć. Choć oczywiście koniecznie trzeba to zrobić.

Jakie jest główne zagrożenie związane z utratą dowodu, ale także innych dokumentów? Ktoś może się nim posłużyć, np. by wziąć pożyczkę. Warto zatem zastrzec utracony dokument, by trafił do Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Korzystają z niego wszystkie banki, ale także szereg innych firm i instytucji.

Może to zrobić każdy, także osoba nie posiadająca w ogóle konta bankowego. Jeśli syn ma konto, powinien jak najszybciej udać się do najbliższej placówki swojego banku. Tam otrzyma odpowiednie formularze.

Osoby, które konta nie mają, powinny najpierw udać się do Urzędu Gminy, gdzie otrzymają zaświadczenie o utracie dokumentu. Wystarczy je pokazać w jednym z banków, które przyjmują zgłoszenia od osób nieposiadających konta (pełna lista na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl).

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Takie jest życie
Więcej na temat:

Zobacz również