Zmiany w służbie zdrowia od 2016 roku

Książeczki dla dzieci obowiązkowe

Wszystkim maluchom urodzonym po 1 stycznia 2016 r. szpital zakłada książeczki zdrowia. Zawierają informacje o noworodku (m.in. o jego wadze, długości, grupie krwi, punktach Apgar) oraz o rozwoju dziecka aż do 19. roku życia.

Książeczka będzie niezbędna podczas każdej wizyty u lekarza, także stomatologa. Będą w niej odnotowywane wizyty profilaktyczne, obowiązkowe bilanse zdrowia, konsultacje specjalistyczne, pobyty w szpitalu, przebyte choroby zakaźne oraz ewentualne uczulenia, a także badania wzroku, słuchu i ciśnienia tętniczego.

Reklama

Główne zmiany dotyczą opieki nad matką i dzieckiem. Częstsze będą obowiązkowe oceny rozwoju dziecka (tzw. bilanse zdrowia). Dotychczas robiono je w wieku 2, 4, 6, 10 lat oraz u 14-, 16- i 18-latków. Teraz bilans będzie obowiązkiem także po 6. miesiącu życia, po roku i po półtora roku.

Druga zmiana dotyczy przyjęcia do szpitala: dziecko, które ma skierowanie, nie może zostać odesłane z izby przyjęć do domu bez konsultacji z ordynatorem pediatrii. Opinia tego lekarza musi się znaleźć w dokumentacji medycznej.

Ważne dla rodzących

Łatwiejszy ma być dostęp do znieczulenia przy porodzie – NFZ refunduje zastrzyk zewnątrzoponowy i szpital nie ma prawa żądać za niego dodatkowej opłaty. Od maja obowiązują nowe standardy opieki w przypadku ciąży i porodu z powikłaniami bądź tzw. niepowodzenia położniczego (gdy nie rodzi się zdrowe dziecko lub następuje poronienie).

W tym drugim wypadku szpital musi zapewnić kobiecie szczególną opiekę, w tym pomoc psychologa. Nie powinien jej także umieszczać w sali z matkami, które urodziły zdrowe dzieci.

Bezpłatne leki dla seniorów

Dziś do bezpłatnych leków mają prawo m.in.: inwalidzi wojenni i osoby represjonowane, ich małżonkowie lub wdowy (wdowcy) po nich oraz osoby uprawnione do renty rodzinnej, a także cywilne niewidome ofiary działań wojennych.

Od 1 września osoby, które ukończyły 75 lat, mają dostać za darmo najtańsze leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego (wykaz będzie dołączony do listy refundacyjnej).

Oni także mogą wypisywać recepty

Lekarz, u którego leczysz się prywatnie, wystawi receptę refundowaną, jeśli ma dostęp do systemu NFZ z numerami identyfikującymi jego recepty. Pytaj o to!

Pielęgniarka lub położna wypisze receptę (po ukończeniu kursu) m.in. na leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne, niektóre antybiotyki, maści i czopki przeciwzakaźne, środki przeciw pasożytom.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 1. Wydawana przez NFZ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ zapewnia pokrycie kosztów leczenia w krajach Unii zgodnie z obowiązującymi w nich przepisami. A to oznacza, że niektóre z tych kosztów,... więcej