Zwolnienie lekarskie w ciąży: Co warto wiedzieć

Sprawdź, co ci się należy, gdy spodziewasz się dziecka i ze względów zdrowotnych musisz przerwać pracę.

Jeśli masz umowę na czas nieokreślony lub określony (ale termin rozwiązania umowy mija za kilka lat), nie masz powodów do obaw. Możesz przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim do 270 dni (czyli przez 9 miesięcy ciąży).

Reklama

Gorzej, gdy pracujesz na umowę o dzieło – w takiej sytuacji nie możesz pójść na zwolnienie. Jeżeli zaś jesteś zatrudniona na umowę-zlecenie i sama zgłosisz się do ubezpieczenia chorobowego, masz prawo do zwolnienia lekarskiego w ciąży po 90 dniach od wypełnienia wniosku. Podobnie jest w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą.

Który specjalista powinien je wystawić?

Zwolnienie lekarskie może wystawić kobiecie ciężarnej lekarz rodzinny, ginekolog lub inny specjalista. Oczywiście stanie się tak, jeśli stwierdzi on chorobę lub zagrożenie poronieniem, bo sama ciąża do zwolnienia lekarskiego nie uprawnia.

Najlepiej o zwolnieniu lekarskim jak najszybciej powiadomić pracodawcę, choćby telefonicznie lub e-mailem. Zgodnie z prawem masz na to 2 dni, a w ciągu 7 – musisz dostarczyć do kadr odpowiedni dokument, np. listem poleconym.

Kiedy i na jaki zasiłek możesz liczyć?

Jeśli na zwolnieniu lekarskim będziesz przebywać dłużej niż 30 dni bez przerwy, masz prawo do zasiłku chorobowego. Wynosi on 100 proc. twojej pensji, a jego wysokość jest liczona jako średnia z ostatnich 12 miesięcy pracy.

Przy obliczaniu zasiłku chorobowego znaczenie może mieć to, kiedy poinformujesz pracodawcę, że spodziewasz się dziecka. Jeżeli jesteś zatrudniona na czas nieokreślony, możesz powiedzieć szefowi o ciąży nawet już tego dnia, kiedy ginekolog ją potwierdzi.

Jeśli jednak masz umowę na czas określony, a niedługo mija termin jej rozwiązania, wtedy lepiej poczekać z informowaniem szefa do końca trzeciego miesiąca ciąży. W takiej sytuacji firma będzie musiała przedłużyć z tobą umowę do dnia porodu. Ale jest coś za coś – dopiero od przekazania informacji o ciąży pracodawcy będziesz mogła korzystać ze 100-procentowego zasiłku chorobowego. Jeśli będziesz przebywać na zwolnieniu lekarskim wcześniej, twój zasiłek chorobowy wyniesie jedynie 80 proc. pensji.

Czy szef może wysłać cię na „chorobowe”?

Oficjalnie pracodawca nie ma prawa zmusić przyszłej mamy do tego, by poszła na zwolnienie. W praktyce jednak często firmy to sugerują. Chodzi o pieniądze.

Na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze 33 dni choroby zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, a potem ZUS. A kiedy ciężarnej zasiłek wypłaca ZUS, firma może np. zatrudnić kogoś na zastępstwo za niższą pensję.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Zobacz również