Zwolnienie z abonamentu RTV bez konieczności zgłoszenia

Dziadek w grudniu kończy 75 lat. Czy to prawda, że nie będzie już musiał płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego? Jeśli tak, to co powinien zrobić, aby skorzystać z tej możliwości? Magdalena z Tomaszowa Lub.

Odpowiada nasz ekspert:

Osoby, które ukończyły 75 lat, rzeczywiście są zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadają 75 urodziny. Zatem, jeśli dziadek 75 lat ukończy w grudniu 2015, to ze zwolnienia skorzysta od stycznia 2016 r.

Dotychczasowa procedura wymagała pójścia na pocztę, złożenia oświadczenia o uzyskaniu prawa do zwolnienia z opłaty oraz potwierdzenia tego dokumentem tożsamości.

Reklama

Od 9 września 2015 nie ma takiej potrzeby. Teraz Poczta Polska, która jest odpowiedzialna za pobieranie abonamentu, uzyskała dostęp do rejestru PESEL i na jego podstawie automatycznie zwalnia z opłat osoby, które ukończyły 75 lat.

Dz.U. z 2015 r. poz. 1204

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dzwoni Twój telefon stacjonarny – rozmówca przedstawia się jako konsultant lub konsultantka Telekomunikacji Polskiej S.A. i proponuje Ci korzystne obniżenie abonamentu. Uważaj! więcej