Co się stanie, jeśli się nie zgłosi spadku do urzędu skarbowego

Odziedziczyłam część spadku po babci. Nie wiem dokładnie jaką, bo nie byłam na sprawie. Nie dostałam pisma z sądu. Czy muszę zgłosić spadek do urzędu skarbowego? Alina, 40 lat, Śniadowo

Tak, ma Pani obowiązek zgłosić nabycie spadku do urzędu skarbowego. Sama musi Pani udać się do sądu i odebrać odpis postanowienia o nabyciu spadku po babci.

Jeśli nie załatwi Pani tych formalności, może Panią odwiedzić... poborca skarbowy.

Reklama

Dlaczego? Gdyż może się okazać, że urząd skarbowy otrzyma z sądu to postanowienie, czyli dowie się, że nabyła Pani spadek. Gdyby więc nie złożyła Pani oświadczenia, urząd może wszcząć postępowanie w tej sprawie.

Poborca skarbowy nakaże Pani zapłatę podatku wraz z odsetkami. Ustawa o podatku od spadków i darowizn (DzU nr 45/83, poz. 207).

Ważna rada: Jeśli zgłosi Pani nabycie spadku w terminie, tj. w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu, będzie Pani zwolniona z podatku. Oświadczenie o nabyciu spadku składa się na gotowym druku, który otrzyma Pani w urzędzie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Naj

Zobacz również

  • 1. Próbę unieważnienia testamentu ze względu na niepoczytalność spadkodawcy możesz podjąć w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o jego nieważności i nie później niż 10 lat od otwarcia... więcej