Czy córka może uniknąć płacenia zachowku?

Mam 78 lat. Od wielu lat jestem wdową. Od 5 lat choruję. Opiekuje się mną je dynie córka. Mam jeszcze dwóch synów, którzy mieszkają daleko i nie pomagają mi. Dlatego przepisałam mieszkanie na córkę. Jednak słyszałam, że będzie musiała płacić braciom zachowek od odziedziczonego spadku? Czy można tego jakoś uniknąć, ona jest z nich najgorzej sytuowana...Janina z Żyrardowa.

O zachowek można wystąpić wyłącznie po śmierci spadkodawcy (w ciągu trzech lat od jej daty). Jeśli w tym czasie Pani synowie wystąpią przeciwko siostrze z pozwem o zachowek, najpewniej będzie musiała go zapłacić.

Reklama

Jedynym sposobem, by córka uniknęła płacenia zachowku, jest wydziedziczenie synów. Można tego dokonać w testamencie. Proszę jednak pamiętać, że wydziedziczenie dzieci to poważna sprawa i muszą być ku temu ważne powody, np. uporczywe niedopełnianie przez nich względem Pani obowiązków rodzinnych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Przepisałam mieszkanie na córkę, bo cały czas jest ze mną, pomaga mi. Mam jeszcze syna, który mieszka daleko i się mną nie opiekuje. Mało tego, w ciągu ostatnich dwóch lat w ogóle przestał mnie... więcej