Czy muszę zapłacić zachowek?

Moja żona otrzymała w darowiźnie od matki mieszkanie z działką. Niedawno żona zmarła. Zostałem jedynym spadkobiercą nieruchomości. Żona miała dwóch braci, więc się zastanawiam, czy po śmierci teściowej mogą żądać ode mnie zachowku. Czy jeśli sprzedam tę nieruchomość, to też będę płacił zachowek?

Bracia Pana żony będą mogli wystąpić w przyszłości o zachowek od Pana. Będą mieli prawo złożyć pozew do sądu w ciągu 5 lat od daty śmierci Pana teściowej.

Darowizna przekazana Pana żonie zostanie bowiem doliczona do spadku po matce, niezależnie od tego, kiedy był podpisany akt notarialny.

Reklama

Zachowku nie trzeba będzie jednak płacić, gdyby sprzedał Pan nieruchomość i udowodnił przed sądem, że nie ma już środków z tej sprzedaży.

Podstawa prawna: art. 1000 k.c.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również