Dziedziczenie emerytury

Mój mąż od lat pracuje i płaci składki w ZUS-ie. Dodatkowo jest też członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Co stanie się z tymi pieniędzmi w razie jego śmierci? Magdalena, 45 lat, Poznań

Dziedziczenie środków, jakie są gromadzone na emeryturę zależy od tego czy składka była przekazywana tylko do ZUS, tzw. I filar, czy również do II filaru, czyli otwartych funduszy emerytalnych.

Jeśli ktoś gromadził środki jedynie w ZUS-ie, to po jego śmierci tam pozostaną. Bliscy nie mogą ich odziedziczyć. Mogą natomiast ubiegać się o rentę rodzinną. To świadczenie wypłacane jest głównie wdowie i dzieciom, a o zasadach przyznawania można przeczytać na stronie internetowej ZUS.

Reklama

W opisanym przez panią przypadku mąż jest członkiem OFE. Zarówno składki zgromadzone w OFE, jak i na subkoncie w ZUS (na którym możemy trzymać pieniądze od 2014 r.) podlegają dziedziczeniu. Po śmierci męża 50 proc. środków zgromadzonych w OFE lub na subkoncie w ZUS trafi na pani rachunek w OFE lub na subkonto w ZUS.

Natomiast jeśli chodzi o drugą połowę składek jest kilka możliwości:

● Zostanie ona przekazana osobie, którą mąż wskazał jako uposażoną podczas podpisywania umowy z OFE, w określonej przez siebie proporcji. Nie musi to być nikt z rodziny.

● Jeśli to pani jako małżonka będzie uposażona, może pani te środki przekazać na swoje konto w OFE lub subkonto w OFE.

● Jeśli mąż nie wskazał nikogo jako osoby uposażonej, pieniądze wchodzą w skład spadku. Zostaną przekazane na podstawie dokumentów spadkowych z sądu lub od notariusza.

Co jest ważne – dziedziczenie środków z funduszy i subkonta ma miejsce tylko wtedy, gdy osoba gromadząca środki umrze przed nabyciem prawa do emerytury lub w ciągu 36 miesięcy od przyznania świadczenia emerytalnego.

Trzeba się upomnieć

Jeśli jesteś osobą uposażoną i chcesz wypłacić pieniądze z IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego) i IKZE (Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego), musisz się o nie upomnieć.

OFE nie mają interesu, by informować o nich bliskich zmarłych klientów. Wypłata oszczędności nie wymaga sprawy spadkowej i jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych. Nie trzeba płacić też podatku dochodowego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Takie jest życie

Zobacz również

  • Przepisałam mieszkanie na córkę, bo cały czas jest ze mną, pomaga mi. Mam jeszcze syna, który mieszka daleko i się mną nie opiekuje. Mało tego, w ciągu ostatnich dwóch lat w ogóle przestał mnie... więcej