Gdy mąż kupuje kochance mieszkanie

Wojciech Z. był żonaty i miał kochankę. Z żoną głównie łączyły go interesy i właśnie z tego powodu nie decydowali się na rozwód. Z kochanką natomiast miał on dziecko. Ponieważ był to jego jedyny, długo wyczekiwany potomek, Wojciech postanowił zadbać o jego przyszłość.

Zawarł umowę z matką dziecka, że w zamian za to, że da jej pieniądze na zakup mieszkania, ona nie będzie domagała się w imieniu syna alimentów od niego. Poza tym kobieta zobowiązała się, że w momencie, gdy dziecko osiągnie pełnoletność, przeniesie na nie własność lokalu.

Wojciech poinformował o swojej decyzji żonę, nie przyznał się jednak, że mieszkanie będzie własnością kochanki. Dlatego żona Wojciecha była przekonana, że mąż kupił to mieszkanie dla siebie, a jedynie oddał je w użytkowanie kochance i dziecku. Sytuacja taka trwała kilkanaście lat, do chwili, gdy Wojciech zginął w wypadku samochodowym.

Reklama

Żona, przy ustalaniu, co wchodzi w skład spadku, wzięła pod uwagę również mieszkanie, zajmowane przez dziecko męża i jego kochankę, a ponieważ nie zamierzali oni upuścić lokalu, wytoczyła kobiecie powództwo o zwrot zajmowanego przez nią mieszkania.

Dziesięć lat mija, sprawa się przedawnia

Sprawa trwała kilka lat i skończyła się w Sądzie Najwyższym. W czasie procesu okazało się, że umowa między kochanką a Wojciechem przekraczała zakres zwykłego zarządu wspólnym majątkiem małżeńskim.

By była ważna, wymagała zgody żony Wojciecha. A zgody nie było, ponieważ żona dopiero w czasie procesu się dowiedziała, że mieszkanie nie było własnością męża.

Zażądała jego zwrotu. Ponieważ jednak roszczenie, o które wystąpiła, przedawnia się po 10 latach, kochanka powołała się na przedawnienie.

– Najwięcej wątpliwości wzbudzało to, jak należy liczyć termin przedawnienia: czy od chwili kupna mieszkania, czy od momentu, kiedy żona się o tym dowiedziała – opowiadała kochanka Wojciecha swojej przyjaciółce.

Sąd ostatecznie stanął po jej stronie. Uznał, że bieg terminu przedawnienia rozpoczął się w chwili, kiedy żona Wojciecha mogła zażądać od jego kochanki zwrotu mieszkania, czyli w momencie jego kupna. I nie miało znaczenia, że żona dowiedziała się o tym dopiero po latach.

Natalia Kłoszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Jeśli zmarła osoba za życia nie zdecyduje o losach swojego majątku, to potem sprawy spadkowe „uporządkują” przepisy. Wyjaśniamy wszystkie zasady. więcej