Jak sporządzić testament ustny?

Moja babcia jest obecnie w bardzo ciężkim stanie i nie ma możliwości udania się do notariusza. Czy i w jaki sposób możemy sporządzić testament ustny?- pyta Lucyna Wierzchoń z Krotoszyc.

Testament ustny jest szczególną formą oświadczenia ostatniej woli. Można go sporządzić w obecności co najmniej trzech świadków i tylko wtedy, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy lub kiedy inne okoliczności nie pozwalają na sporządzenie testamentu w zwykłej formie.

Reklama

Oświadczenie musi być spisane przez jednego ze świadków i podpisane przez dwóch pozostałych oraz spadkodawcę, albo przez trzech świadków, jeśli spadkodawca nie jest w stanie złożyć podpisu. W takiej sytuacji testament jest ważny przez rok od daty złożenia ustnego oświadczenia przez spadkodawcę.

Drugi przypadek przewiduje, że ostatnia wola zostaje zapisana w protokole sądowym dopiero po śmierci spadkodawcy. Przedtem jest przedstawiana przed sądem, który powołuje na świadków osoby mogące potwierdzić autentyczność testamentu, bo przebywały przy wydaniu ostatniej woli.

Świadkiem nie może być najbliższa rodzina, osoba, dla której przewidziano w testamencie jakąś korzyść, niepełnoletni bądź osoba nie mówiąca po polsku. Jest to zabezpieczenie przed licznymi nadużyciami.

Konsultacja: Agnieszka Antoniak, prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Telemax

Zobacz również

  • Przepisałam mieszkanie na córkę, bo cały czas jest ze mną, pomaga mi. Mam jeszcze syna, który mieszka daleko i się mną nie opiekuje. Mało tego, w ciągu ostatnich dwóch lat w ogóle przestał mnie... więcej