Jak uniknąć zapłacenia podatku od spadku po obcej osobie?

Mój chory i samotny przyjaciel chce mi zostawić w spadku mieszkanie. Czy aby je odziedziczyć, muszę być u niego zameldowany? Tadeusz z Łodzi

Nie, meldunek nie jest Panu potrzebny, bo tzw. ulga meldunkowa, zwalniająca z podatku osoby zameldowane w mieszkaniu, została zlikwidowana. Gdy odziedziczy Pan to mieszkanie, trzeba liczyć się z podatkiem i to według stawek dla III grupy podatkowej, tj. osób niespokrewnionych ze zmarłym. Ale jest możliwość uniknięcia podatku!

Trzeba pomyśleć o tym już teraz. Może Pan zawrzeć z przyjacielem umowę (z podpisami poświadczonymi notarialnie), na podstawie której będzie Pan sprawował opiekę nad nim przez minimum dwa lata (wtedy wartość lokalu do 110 m kw nie wlicza się do podstawy opodatkowania).

Reklama

Może Pan uniknąć też płacenia podatku dochodowego, jeśli nie sprzeda Pan tego mieszkania przez 5 lat od nabycia spadku.

Podst.: art. 16 par. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Niedawno zmarła moja matka. Nasze relacje nie były zbyt dobre. Po otwarciu testamentu okazało się, że mnie wydziedziczyła. Mam jednak dwoje dzieci. Słyszałam, że mają one prawo do części spadku po... więcej