Jak wydziedziczyć członka rodziny?

Jeśli chcemy, by wskazany przez nas spadkobierca nie płacił innym zachowku, trzeba ich wydziedziczyć.

Dwa lata temu zmarł syn Heleny J. Jej stosunki z nim, a także z jego żoną i dziećmi nigdy nie były dobre, ani nawet poprawne, a po śmierci syna tak złe, że w ogóle ustały.

Helena ma też młodszą córkę Annę, której w takiej sytuacji postanowiła podarować swoje mieszkanie. Spotkała się więc z adwokatem, któremu powiedziała: – Jestem schorowana i chcę swoje sprawy majątkowe już teraz uregulować. Nie wiem, co będzie lepsze dla córki – czy sporządzenie umowy darowizny mieszkania, czy zapisanie go na jej rzecz w testamencie.

Reklama

Martwię się jednak, ponieważ jestem pewna, że synowa i wnuki po synu będą chcieli od niej jakiejś części spadku. Czy mogę ją jakoś przed tym uchronić?

Darowizna może nie wystarczyć

Adwokat wyjaśnił Helenie, że jeśli teraz podaruje córce mieszkanie, nie będzie ono już wchodziło w skład masy spadkowej, bo w chwili otwarcia spadku, a więc w momencie śmierci Heleny nie będzie już jej własnością. – To bardzo dobrze. Właśnie o to mi chodziło – ucieszyła się Helena.

Adwokat jednak ostudził jej zapał: – Niestety, sporządzenie darowizny może nie wystarczyć do tego, by córka była wolna od zobowiązań wobec bratanków, gdyż mogą mieć oni prawo do zachowku. Z mocy ustawy po pani dziedziczą jej dzieci, a w razie ich śmierci – wnuki. – Czy jest więc jakieś wyjście z tej sytuacji? – spytała Helena.

Adwokat podsunął jej rozwiązanie: – Nawet jeśli za życia dokona się darowizny najistotniejszego składnika majątku, a takim jest dla pani mieszkanie, nie wyklucza to sporządzenia testamentu, w którym określi pani, jakie osoby, i w jakim zakresie dziedziczą po pani. W skład spadku, oprócz mieszkania wchodzą też inne składniki majątku – wyjaśnił.

Helena oprócz mieszkania miała jeszcze niedużą działkę i kilka cennych przedmiotów, ale nie chciała ich oddawać rodzinie zmarłego syna. – Pozostaje więc pani tylko wydziedziczenie wnuków w testamencie, tak, aby nie miały prawa do dziedziczenia po pani ani do roszczeń o zachowek. Aby to jednak było w stu procentach skuteczne, musi pani podać ważny powód takiej decyzji i oczywiście wyraźnie wskazać, kogo pani wydziedzicza – doradził adwokat.

Leon Szulc

Są do tego podstawy w przypadku, gdy:

1. Uprawniony do zachowku, wbrew woli spadkodawcy, postępował uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

2. Dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności, albo rażącej obrazy czci.

3. Uporczywie nie dopełniał względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, np. nie utrzymywał z nim żadnych kontaktów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 1. Próbę unieważnienia testamentu ze względu na niepoczytalność spadkodawcy możesz podjąć w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o jego nieważności i nie później niż 10 lat od otwarcia... więcej