Jaki testament najlepiej zostawić?

Mam 80 lat. Zbliżam się już do kresu swego życia. Zastanawiam się, jak powinnam sporządzić testament. Wiem, że moja ostatnia wola może budzić kontrowersje w rodzinie. Dlatego zastanawiam się, czy trudniej będzie podważyć ten zostawiony u notariusza, czy spisany ręcznie. Moim problemem jest też fakt, że po udarze nie mogę się sama poruszać. Jak w takim razie załatwić sprawy notarialnie? Irena z Białegostoku

« Testament odręczny będzie tak samo ważny jak notarialny, jeśli spełnia następujące wymogi: cały jest sporządzony pismem ręcznym, czytelnie podpisany (nie parafką) oraz opatrzony datą. W testamencie odręcznym musi Pani napisać, kogo powołuje do spadku oraz w jakich częściach (jeśli spadkobierców ma być kilku, to np. „syna powołuję do 1/3 spadku, córkę do 2/ 3” lub „męża do 1/5, córkę do 3/5” – możliwości jest wiele, a wszystko zależy od Pani woli). Jeśli chodzi o dane spadkobierców, to wystarczy gdy poda Pani: imię, nazwisko, imiona rodziców i datę urodzenia.

« Jeżeli zechce Pani zapisać w testamencie mieszkanie, gospodarstwo lub cenną kolekcję – lepiej sporządzić testament u notariusza, bo wtedy konieczny jest tzw. testament windykacyjny, który musi być notarialny.

Reklama

Do notariusza warto też się wybrać, by ustanowić wykonawcę testamentu (osobę, która dopilnuje, by spadek był podzielony z naszą wolą) oraz gdy obawiamy się, że testament odręczny mógłby zaginąć lub ktoś chciałby go zniszczyć. Testament notarialny jest całkowicie bezpieczny, bo jego oryginał jest przechowywany w kancelarii. W sytuacji gdy Pani się nie porusza, można wezwać notariusza do siebie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Na żywo

Zobacz również

  • Rodzice zostawili ci w spadku działkę lub mieszkanie obciążone hipoteką. Odpowiedzialność za jej spłatę będzie spoczywać na tobie od chwili, gdy formalnie nabędziesz spadek. Musisz się zastanowić,... więcej