Kiedy należy mi się zachowek?

Moja matka przekazała aktem darowizny mieszkanie własnościowe wnuczce. W 2012 r. mama zmarła. Czy należy mi się zachowek od wnuczki mamy? - pyta Ewa z Lęborka.

Tak, jeżeli nie otrzymała pani od mamy za jej życia żadnej darowizny ani nic nie dostała pani w spadku po mamie. Gdyby tak było, może pani złożyć pozew o zachowek przeciwko wnuczce [ani mamy (opłata: 5 proc. dochodzonej kwoty).

Wysokość zachowku wyniesie 1/2 wartości pani udziału ustawowego w spadku po mamie.

Reklama

Art. 991–993 kodeksu cywilnego

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Niedawno zmarła moja matka. Nasze relacje nie były zbyt dobre. Po otwarciu testamentu okazało się, że mnie wydziedziczyła. Mam jednak dwoje dzieci. Słyszałam, że mają one prawo do części spadku po... więcej