Kiedy nie trzeba płacić podatku przy sprzedaży mieszkania?

O dziedziczyłam po ojcu mieszkanie. Chciałabym je sprzedać i kupić sobie inne. Czy mogę to zrobić przed upływem 5 lat i nie płacić podatku? Marta C. ze Śląska. Marta C. ze Śląska

Odpowiada nasz ekspert, mecenas Janusz Górski:

Reklama

Z zasady przychody ze sprzedaży nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – pod warunkiem, że od czasu ich nabycia upłynęło co najmniej pięć lat.

Załóżmy, że odziedziczyła Pani mieszkanie w 2012 r. Pięć lat od tej transakcji minie z końcem 2017 r. Dopiero wtedy może Pani sprzedać nieruchomość bez konieczności rozliczeń z fiskusem.

Ale nawet jeśli sprzeda Pani mieszkanie wcześniej, podatku da się uniknąć pod warunkiem, że uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostaną wydane na kupno nowego lokum.

Trzeba to zrobić w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż. Warunek ten zostanie spełniony nawet wówczas, gdy najpierw zawrze Pani umowę kupna nowego mieszkania, a dopiero potem sprzeda to, które odziedziczyła po ojcu – o ile zapłata za nowe lokum nastąpi dopiero po sprzedaży tego „starego”. Taki zapis należy wprowadzić w akcie notarialnym.

PRAWO podatkowe Dz. U. z 2012 r. poz. 361

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jeśli zmarły zostawi testament, dziedziczą wskazane w nim osoby. Dlatego ważne jest, by prawidłowo go sporządzić. Dzięki temu nikt niezadowolony z treści dokumentu nie będzie mógł go kwestionować. więcej