Kto dostanie mieszkanie w spadku?

Kto dziedziczy mieszkanie własnościowe spółdzielcze po mojej śmierci – syn czy mąż, a może obaj i w jakiej części? Syn mieszka w nim od urodzenia. Za mąż wyszłam później i zameldowałam męża. Mieszkanie jest wykupione tylko na mnie. Czy powinnam spisać testament, komu ten lokal ma przypaść? Ewa z Bielska.

Prawo do spółdzielczego mieszkania własnościowego dziedziczy się na zasadach ogólnych. To znaczy, że jeśli nie spisze Pani testamentu, cały Pani majątek, w tym mieszkanie, odziedziczą obaj – syn i mąż – po połowie.

Aby mieszkanie legalnie przeszło na spadkobierców, syn i mąż będą musieli przeprowadzić postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku. Nie muszą przystępować do spółdzielni. Ale mogą – jeden bądź obaj. Warto pamiętać, że aby być przyjętym w poczet członków spółdzielni, spadkobierca musi uregulować wszystkie ewentualne zaległości w opłatach.

Reklama

Może to Pani zmienić, zamieszczając w testamencie tzw. zapis windykacyjny. Polega to na wskazaniu osoby, która nabędzie mieszkanie z chwilą otwarcia spadku (czyli w momencie Pani śmierci). Wówczas lokal zostanie wyłączony z masy spadkowej i nie pójdzie do podziału.

Zapis windykacyjny może się znaleźć tylko w testamencie notarialnym. Jeśli mieszkanie jest Pani jedynym majątkiem, to ta druga osoba pozostanie bez niczego. Wtedy może wystąpić do osoby wskazanej w zapisie o wypłatę zachowku.

Wszystkie składniki majątku po najbliższych, w tym także mieszkania, są wolne od podatku spadkowego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jeśli zmarła osoba za życia nie zdecyduje o losach swojego majątku, to potem sprawy spadkowe „uporządkują” przepisy. Wyjaśniamy wszystkie zasady. więcej