Kto dziedziczy, gdy nie ma dzieci

Zmarł mój mąż. Nie mieliśmy dzieci, natomiast jego brat domaga się spadku. Czy coś mu się należy? Bożena K., Sanok

Z całą pewnością tak. Jeżeli zmarły nie pozostawił po sobie dzieci, to wówczas spadek przysługuje małżonkowi, rodzicom i rodzeństwu zmarłego.

Reklama

Pani, jako małżonka, która dziedziczy razem z kimś z wymienionej rodziny, ma zatem prawo do połowy spadku. Jest to tzw. dziedziczenie ustawowe (art. 931 do 940 kodeksu cywilnego). Przepisy te mają zastosowanie zawsze wtedy, gdy zmarły nie spisał testamentu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Więcej na temat:

Zobacz również