Odziedziczyłam mieszkanie i chcę je sprzedać

Szybkie zbycie nieruchomości nie zawsze się opłaca.

Pani Iza odziedziczyła po rodzicach mieszkanie.

Reklama

– Czy zapłacę podatek od spadku? – spytała. – Otrzymanie spadku oznacza obowiązek zapłacenia podatku od spadku i darowizn, ale nie zawsze. Podatku tego nie trzeba płacić ani podarunku (spadku) zgłaszać, jeśli ich wartość nie przekracza w ciągu 5 lat tzw. kwoty wolnej od podatku (9637 zł dla osób z I grupy podatkowej, 7276 zł dla II grupy, 4902 zł dla III grupy).

W przypadku spadku o wartości powyżej 9637 zł z podatku zwolniona jest najbliższa rodzina (poza teściami, synową i zięciem). Aby skorzystać ze zwolnienia należy zgłosić spadek w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2. Jest na to 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

– A jeśli sprzedam odziedziczone mieszkanie? – Nie zapłaci pani podatku od spadku i darowizn. Będzie musiała pani jednak uiścić podatek od sprzedaży mieszkania (19 proc. jego wartości).

Mieszkanie będzie mogła pani sprzedać bez podatku, jeśli zrobi to pani po upływie 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nabyła pani mieszkanie

– Nie chcę czekać tak długo. – Może pani jeszcze skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Podatku nie będzie pani płacić, jeśli uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczy pani w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe (kupno lub remont mieszkania, domu albo jego części), budowę, rozbudowę domu, spłatę kredytu mieszkaniowego, kupno działki).

O zamiarze skorzystaniu z ulgi trzeba powiadomić fiskusa, składając PIT-39 po zakończeniu roku podatkowego, w którym sprzeda pani mieszkanie (do 30.04.). – A gdybym chciała za to kupić mieszkanie córce? – Ulga dotyczy osób przeznaczających pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Może pani zatem kupić mieszkanie, a za jakiś czas darować je córce.

Art. 21 ust. 1 ust. o podatku od osób fiz., art. 4-9 ust. z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Grupy podatkowe

I grupa – to najbliższa rodzina: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha. Do grupy I zalicza się też teściów, zięcia i synową (ale bez zwolnienia z podatku).

II grupa – dalsza rodzina: siostrzeńcy, bratankowie, wujostwo, dzieci i małżonkowie pasierbów, rodzeństwa itp. i zstępnych (np. mąż wnuczki).

III grupa podatkowa to osoby niespokrewnione.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Chwila dla Ciebie

Zobacz również