Odziedziczyłam mieszkanie i chcę je sprzedać

Szybkie zbycie nieruchomości nie zawsze się opłaca.

Pani Iza odziedziczyła po rodzicach mieszkanie.

Reklama

– Czy zapłacę podatek od spadku? – spytała. – Otrzymanie spadku oznacza obowiązek zapłacenia podatku od spadku i darowizn, ale nie zawsze. Podatku tego nie trzeba płacić ani podarunku (spadku) zgłaszać, jeśli ich wartość nie przekracza w ciągu 5 lat tzw. kwoty wolnej od podatku (9637 zł dla osób z I grupy podatkowej, 7276 zł dla II grupy, 4902 zł dla III grupy).

W przypadku spadku o wartości powyżej 9637 zł z podatku zwolniona jest najbliższa rodzina (poza teściami, synową i zięciem). Aby skorzystać ze zwolnienia należy zgłosić spadek w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2. Jest na to 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

– A jeśli sprzedam odziedziczone mieszkanie? – Nie zapłaci pani podatku od spadku i darowizn. Będzie musiała pani jednak uiścić podatek od sprzedaży mieszkania (19 proc. jego wartości).

Mieszkanie będzie mogła pani sprzedać bez podatku, jeśli zrobi to pani po upływie 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nabyła pani mieszkanie

– Nie chcę czekać tak długo. – Może pani jeszcze skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Podatku nie będzie pani płacić, jeśli uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczy pani w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe (kupno lub remont mieszkania, domu albo jego części), budowę, rozbudowę domu, spłatę kredytu mieszkaniowego, kupno działki).

O zamiarze skorzystaniu z ulgi trzeba powiadomić fiskusa, składając PIT-39 po zakończeniu roku podatkowego, w którym sprzeda pani mieszkanie (do 30.04.). – A gdybym chciała za to kupić mieszkanie córce? – Ulga dotyczy osób przeznaczających pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Może pani zatem kupić mieszkanie, a za jakiś czas darować je córce.

Art. 21 ust. 1 ust. o podatku od osób fiz., art. 4-9 ust. z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Grupy podatkowe

I grupa – to najbliższa rodzina: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha. Do grupy I zalicza się też teściów, zięcia i synową (ale bez zwolnienia z podatku).

II grupa – dalsza rodzina: siostrzeńcy, bratankowie, wujostwo, dzieci i małżonkowie pasierbów, rodzeństwa itp. i zstępnych (np. mąż wnuczki).

III grupa podatkowa to osoby niespokrewnione.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Niedawno zmarła moja matka. Nasze relacje nie były zbyt dobre. Po otwarciu testamentu okazało się, że mnie wydziedziczyła. Mam jednak dwoje dzieci. Słyszałam, że mają one prawo do części spadku po... więcej