Podwójny podatek od spadku – jest to możliwe?

Dostałem spadek z Kanady i musiałem dwa razy zapłacić podatek – jeden w Kanadzie, drugi w Polsce. Czy to zgodne z prawem? Stanisław z Wołomina

Niestety, tak. Możliwe jest zapłacenie dwóch podatków, jeżeli w chwili otwarcia spadku (czyli w dniu śmierci spadkodawcy) był Pan obywatelem polskim lub miał Pan miejsce stałego pobytu na terytorium Polski. Nasz kraj bowiem podpisał tylko z trzema krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania od spadków, i są to: Austria, Czechy i Węgry (te umowy pochodzą jeszcze zresztą z czasów II RP, ale wciąż obowiązują).

Z Kanadą taka umowa nie została zawarta. Obowiązek zapłacenia podwójnego podatku wynika też z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 października 2009 r. (sygn: II FSK 819/08).

Reklama

Podst. prawna: art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (DzU nr 45/1983, poz. 207)

Piotr Dąbrowski adwokat

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niedawno zmarła moja matka. Nasze relacje nie były zbyt dobre. Po otwarciu testamentu okazało się, że mnie wydziedziczyła. Mam jednak dwoje dzieci. Słyszałam, że mają one prawo do części spadku po... więcej