Podział majątku po rodzicach. Kto dziedziczy

Jestem wraz z mężem właścicielką mieszkania,  samochodu i garażu. Mamy syna jedynaka, synową oraz dwoje wnucząt. Chciałabym wiedzieć, jak przebiegałaby sprawa przejęcia spadku przez naszego syna, gdybyśmy nie sporządzili testamentu. Halina Dobosz z Boguszyc

Odpowiada Agnieszka Antoniak, prawnik

Reklama

W przedstawionej sytuacji – przy braku testamentu – wskazanie spadkobierców nastąpi według standardowych przepisów kodeksu cywilnego.

Co to znaczy? W przypadku gdy zmarły pozostawił zstępnych, czyli dzieci, dziedziczenie odbywa się w następujący sposób: do spadku powołani zostaną Pani syn, a jeżeli on nie dożyje otwarcia spadku – wnuki i ewentualnie prawnuki, oraz małżonek zmarłej osoby, czyli Pani mąż.

W takiej sytuacji syn i mąż będą dziedziczyć w częściach równych, z tym jednak, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 spadku, co jest znaczące, gdy zmarły pozostawił więcej niż troje dzieci. Synowa nie ma więc prawa dziedziczenia bezpośrednio po rodzicach swego męża. Może dostać pozostawione przez Państwa mieszkanie, samochód i garaż dopiero wtedy, gdy umrze jej mąż, czyli Wasz syn.

Ważne! Spadek po rodzicach nie wchodzi do majątku wspólnego małżonków, więc w przypadku rozwodu syn nie będzie musiał się nim dzielić.

Jeżeli Pani celem jest uchronienie dóbr przed przekazaniem ich synowej, to testament nie jest niezbędny. Jeśli wolałaby Pani, aby majątek przejęła właśnie synowa, wówczas należy go sporządzić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Kurier TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niedawno zmarła moja matka. Nasze relacje nie były zbyt dobre. Po otwarciu testamentu okazało się, że mnie wydziedziczyła. Mam jednak dwoje dzieci. Słyszałam, że mają one prawo do części spadku po... więcej