Podział spadku między rodzeństwem

Po śmierci mamy ojciec wybudował dom, który 12 lat temu podarował najmłodszej siostrze. Dorota mieszkała tam i opiekowała się ojcem. Niedawno tata zmarł. Siostra mówi, że do podziału miedzy nią, mną i bratem są tylko działka mieszkalna w innej miejscowości, którą tata posiadał, kilkuletni samochód oraz nieco oszczędności. Czy siostra może jeszcze uczestniczyć w spadku, skoro dostała najcenniejszą część majątku – dom? - pyta Marzena z Tychów.

Z opisu wynika, że zmarły nie pozostawił testamentu. W tej sytuacji dziedziczą dzieci – każde po 1/3 majątku spadkowego. Proszę zwrócić się do sądu o uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku.

Reklama

Następnym etapem będzie podział spadku między Panią, siostrę i brata. Jeżeli nie uda się Wam porozumieć w tej sprawie, konieczne będzie postępowanie sądowe o dział spadku.

Dom, który zmarły podarował Pani siostrze, prawdopodobnie nie wejdzie w skład spadku do podziału. Jeśli Pani ojciec w akcie notarialnym oświadczył, że zwalnia młodszą córkę z obowiązku rozliczenia darowizny domu, będzie ona dziedziczyć na równi z pozostałym rodzeństwem.

Jeśli natomiast brak jest takiego zastrzeżenia, to na schedę spadkową siostry, czyli przypadającą jej część spadku do podziału, zostanie zaliczona wartość domu.

Tym samym może okazać się, że część spadku przypadająca młodszej siostrze będzie, w porównaniu do udziału Pani oraz brata, znacząco niższa. A jeśli wartość domu w stosunku do reszty spadku była wysoka, może nie przypaść jej nic.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Na żywo

Zobacz również

  • 1. Próbę unieważnienia testamentu ze względu na niepoczytalność spadkodawcy możesz podjąć w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o jego nieważności i nie później niż 10 lat od otwarcia... więcej