Rachunki bankowe osób zmarłych

Jestem jedyną spadkobierczynią mojej mamy. Mam problem z ustaleniem, gdzie zmarła miała rachunki bankowe lub lokaty. Co mogę zrobić? Danuta z Sierpca

Niedawno weszły w życie nowe przepisy prawa bankowego, które pozwalają spadkobiercom na dostęp do informacji o tzw. uśpionych rachunkach osób nieżyjących. Powstała centralna informacja o tego typu kontach zarówno w bankach, jak i SKOK-ach.

Reklama

Osoba uprawniona może złożyć wniosek o udzielenie informacji w dowolnym banku lub SKOK-u. Nie trzeba być nawet jego klientem. Wtedy ta instytucja wyśle pytanie do centralnej informacji, a ona roześle je do wszystkich innych banków i SKOK-ów.

Te zobowiązane są do odpowiedzi. Na tej podstawie sporządzone zostanie zestawienie wszystkich instytucji finansowych, w których zmarły miał rachunki. Ujawniona zostanie ich nazwa, numer rachunku i informacja, czy jest on nadal aktywny.

Nie dostarczy jednak wiedzy o zgromadzonej na koncie kwocie. Po te dane należy zwrócić już bezpośrednio do konkretnego banku lub SKOK-u. Warto jednak wiedzieć, że centralna informacja ma służyć poszukiwaniu rachunków bankowych osób fizycznych.

Tą drogą nie ma możliwości poszukiwania jednostek funduszy inwestycyjnych, rachunków maklerskich, polis ubezpieczeniowych czy inwestycyjnych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Świat Seriali

Zobacz również

  • Przepisałam mieszkanie na córkę, bo cały czas jest ze mną, pomaga mi. Mam jeszcze syna, który mieszka daleko i się mną nie opiekuje. Mało tego, w ciągu ostatnich dwóch lat w ogóle przestał mnie... więcej