Scheda po siostrze z zagranicy może mnie zrujnować…

Dostałem spadek po mieszkającej za granicą siostrze. Była obywatelką innego państwa. Żyję z małej emerytury. Boję się, że nie stać mnie na podatek. Artur, Zabrze.

Zapewne nie będzie Pan płacił. Jeśli jesteśmy obywatelami Polski, a odziedziczyliśmy majątek znajdujący się za granicą, to jest on opodatkowany według naszej ustawy o spadkach i darowiznach. Tak, jakby były krajowe.

O wysokości podatku decyduje m.in. wartość otrzymanej schedy i pokrewieństwo ze zmarłym. Relacja brat – siostra należy do I, czyli najkorzystniejszej grupy podatkowej. To oznacza, że można uniknąć podatku.

Reklama

W ciągu 6 miesięcy od otrzymania spadku lub darowizny trzeba złożyć zeznanie o tym fakcie w urzędzie skarbowym. Z I grupy mają na to szanse jeszcze małżonkowie, dzieci, rodzice, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym, macocha.

Wiesława Konik, specjalizująca się w prawie cywilnym i w prawie pracy

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Zobacz również

  • 1. Próbę unieważnienia testamentu ze względu na niepoczytalność spadkodawcy możesz podjąć w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o jego nieważności i nie później niż 10 lat od otwarcia... więcej