Spadkowe zawiłości. Co musisz wiedzieć

Gdy spadek, który dziedziczysz z mocy ustawy, chcesz przekazać komuś innemu, musisz się go zrzec. Koniecznie przed notariuszem!

Matka Joanny i Łucji B. zmarła kilka tygodni temu. Zanim to się stało, chciała, by to mniej zaradna życiowo Łucja odziedziczyła mieszkanie po rodzicach, tym bardziej, że razem z nimi mieszka.

Tymczasem owdowiały i schorowany ojciec obu sióstr, którego stan bardzo pogorszył się po śmierci żony, nie chce sporządzić testamentu, licząc, że Joanna i Łucja porozumieją się w tej sprawie, tym bardziej, że są po nim jedynymi ustawowymi spadkobierczyniami.

Reklama

Joanna nie ma nic przeciwko takim planom zmarłej matki, gdyż ma własne mieszkanie, ponadto bardzo kocha siostrę. Ale zastanawia się, czy takie działanie będzie zgodne z prawem. Na wszelki wypadek poszła więc po radę do kancelarii prawnej.

Umowy zawieraj przed notariuszem!

Prawnik wyjaśnił Joannie, że spełnienie życzenia matki jest prawnie możliwe. – Czy mieszkanie, które zajmuje siostra z ojcem, było wspólną własnością rodziców? – spytał. Gdy Joanna potwierdziła, a dodatkowo wyjaśniła, że matka nie zostawiła testamentu, usłyszała, że w takiej sytuacji, czy chce, czy nie i tak jest już właścicielką jednej trzeciej połowy wartości tego mieszkania.

– Skoro rodzice kupili to mieszkanie w trakcie trwania małżeństwa, a nie mieli spisanej intercyzy, to ojciec był od początku właścicielem połowy nieruchomości. Po śmierci swojej żony, a pani mamy, odziedziczył jedną trzecią z jej części wartości lokalu. Pozostałe dwie trzecie połowy nieruchomości należącej do pani matki przypadły w udziale jej córkom, czyli pani i siostrze – wyjaśnił prawnik. – To oznacza, że każda z nas jest już właścicielką jednej trzeciej połowy wartości całej nieruchomości? – zdziwiła się Joanna.

Prawnik potwierdził, a ponadto wyjaśnił, że jeśli Joanna chce, by w razie śmierci ojca tylko siostra odziedziczyła po nim całe mieszkanie, powinna najpierw podarować jej swoją część. Umowę darowizny, nawet części nieruchomości, koniecznie trzeba jednak zawrzeć u notariusza.

Zrzeczenie się dziedziczenia

Podczas wizyty w kancelarii prawnej Joanna dowiedziała się również, jak zająć się przyszłym spadkiem po ojcu. – Prawo dopuszcza, aby spadkobierca ustawowy zrzekł się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy. W tej sprawie należy jednak zawrzeć umowę, koniecznie w formie aktu notarialnego – zaznaczył prawnik.

Joanna pomyślała, że zrzekając się dziedziczenia, mogłaby od razu żądać, by w umowie zapisano, że zamiast niej spadkobiercą po ojcu zostanie siostra Łucja. Prawnik wytłumaczył jej jednak, że takie rozwiązanie jest niemożliwe.

– Umowy o zrzeczenie się dziedziczenia nie można zawierać na korzyść innej osoby, to znaczy, że nie można wskazać spadkobiercy. Jeżeli więc zawrze pani umowę z ojcem, w której zrzeka się spadku po nim, będzie pani mogła jedynie prosić go, by zechciał sporządzić testament na rzecz siostry. A on może to zrobić, ale nie musi – uprzedził prawnik. Joannę dręczyła jeszcze jedna myśl. – Czy decyzja o zrzeczeniu się spadku jest ostateczna, czy można ją odwołać? – spytała.

– Można, ale tylko pod warunkiem, że zgodzi się na to żyjący pani ojciec. Jest to bowiem umowa, na którą muszą się zgodzić obie strony – odpowiedział prawnik.

Anna Sulczewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Twoje Imperium

Zobacz również