Sprzedaż odziedziczonego mieszkania lub domu. Jak nie płacić podatku

Umowa sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego.

Wiele osób dziedziczy mieszkanie po rodzicach lub dziadkach. Jeśli ma już własne – często decyduje się na jego sprzedaż. Bardzo ważny jest moment, kiedy to zrobimy – bo od tego zależy to, czy zapłacimy podatek od zbycia nieruchomości.

Reklama

Wynosi on 19 proc. od kwoty, jaką otrzymamy od kupującego – w przypadku dziedziczenia nieruchomości z reguły nie możemy wykazać żadnych kosztów jej nabycia.

By nie płacić tego podatku musimy odczekać co najmniej 5 lat (ten 5-letni okres liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie mieszkania). Tu pojawia się ważne pytanie – kiedy nabywamy mieszkanie?

Czy w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy), czy wydania orzeczenia przez sąd? Zwłaszcza, że sprawy spadkowe często ciągną się latami.

Wątpliwości w tej sprawie rozstrzyga m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 30 czerwca 2015 r. (sygnatura IBPB-2-2/4511-17/15/ŁCz). – Urzędnicy stwierdzili, że ustawy podatkowe nie precyzują, co oznacza nabycie w drodze spadku, a więc należy sięgnąć do prawa cywilnego.

Jak wynika z Kodeksu cywilnego (art. 922), spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

Z kolei art. 924 mówi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a art. 925 – że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku – wyjaśnia Marek Siudaj z Tax Care. Tak więc spadkobiercy wchodzą w posiadanie spadku w momencie śmierci spadkodawcy.

Jest sposób na to, by uniknąć płacenia podatku, nawet jeśli sprzedamy mieszkanie przed wymaganym przez przepisy 5-letnim okresem.

Możemy skorzystać z takiego zwolnienia jeśli pieniądze uzyskane ze sprzedaży w ciągu 2 lat przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe, np. na kupno albo remont mieszkania czy kupno działki. Ten 2-letni termin termin liczy się od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jeśli zmarły zostawi testament, dziedziczą wskazane w nim osoby. Dlatego ważne jest, by prawidłowo go sporządzić. Dzięki temu nikt niezadowolony z treści dokumentu nie będzie mógł go kwestionować. więcej