Testament z wydziedziczeniem

Mam 80 lat i trójkę dzieci. Jedno mieszka w Australii, drugie, choć jest w Polsce, to nie utrzymuje ze mną kontaktu. Jedynie córka, która została w rodzinnym mieście, dba o mnie i pomaga mi na co dzień. Chcę zapisać jej w testamencie moje mieszkanie, jednak wiem, że nie będzie jej stać na wypłacenie zachowku rodzeństwu. Co mogę zrobić? Słyszałam, że rozwiązaniem może być darowizna, czy to prawda? Chciałabym, żeby tylko ta córka, która o mnie dba, dziedziczyła po mnie. Justyna z Olsztyna

Rzeczywiście, jeżeli teraz podaruje Pani córce mieszkanie, to nie będzie ono wchodziło w skład masy spadkowej (czyli majątku, który Pani zostawi po śmierci). Jednak rodzeństwo córki oraz ich dzieci mogą upominać się od obdarowanej córki o zachowek i będą mieli do tego prawo.

Reklama

Jeśli chce Pani, by wskazany spadkobierca nie musiał płacić innym zachowku, musi Pani sporządzić testament, w którym zostanie jasno określone, jakie rzeczy mają przypaść w udziale dzieciom lub innym bliskim Pani osobom.

By uniknąć konieczności płacenia zachowku przez troskliwą córkę, będzie musiała Pani wydziedziczyć pozostałych spadkobierców. Jednak żeby było to skuteczne, musi Pani podać ważny powód takiej decyzji oraz wskazać, kogo pani wydziedzicza.

Powodem do wydziedziczenia jest, gdy spadkobierca wbrew Pani woli uporczywie postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Innym powodem jest fakt, że dopuścił się względem Pani przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności. Do wydziedziczenia wystarczy też fakt, że dzieci nie dopełniały obowiązków rodzinnych, czyli nie utrzymywały z Panią kontaktów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również